Elif Shafak zaprasza do XVI-wiecznego Stambułu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elif Shafak zaprasza do XVI-wiecznego Stambułu
Elif Shafak zdobyła uznanie polskich czytelników takimi książkami jak "Bękart ze Stambułu", "Sufi", "Lustra" czy "Honor".Foto: Michał Nogaś/PR

- Wierzę, że na nas, pisarzach, spoczywa odpowiedzialność, by stawiać trudne pytania, ale odpowiedź na nie zostawić czytelnikom - mówi turecka pisarka Elif Shafak, autorka książki "Uczeń architekta".

Posłuchaj

Rozmowa Michała Nogasia z Elif Shafak, autorką książki "Uczeń architekta" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Szesnastowieczny Stambuł, kosmopolityczne miasto, serce wielkiego Imperium Osmańskiego, którym rządzi Sulejman Wspaniały. Właśnie tam trafia bohater nowej książki Shafak, Dżahan, przybysz z innej części świata, opiekun białego słonia, który jest darem dla sułtana. Dorastający chłopiec dość szybko poznaje wielkiego architekta Sinana, który projektuje i stawia w Stambule wspaniałe meczety oraz budynki użyteczności publicznej. Na rozkaz Sulejmana oraz jego następców projektuje miasto, zmienia jego wygląd. Dżahan, pilny i utalentowany, bardzo szybko staje się jednym z czterech uczniów mistrza.

W "Uczniu architekta" (powieść ukazała się w przekładzie Jerzego Kozłowskiego i z Trójkowym Znakiem Jakości) Shafak przywraca światu pamięć o Sinanie, pokazuje, że - wbrew częstym opiniom - światy Wschodu i Zachodu były ze sobą ściśle powiązane, a ich wybitni przedstawiciele zawiązywali przyjaźnie. Opowiada o tym, jak w XVI wieku współistniały w wielkim mieście różne kultury i religie. Opierając się na faktach znanych z historii, snuje bliską baśni opowieść o niemożliwej do spełnienia miłości.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania audycji o Sinanie, o dawnym Stambule, o dzisiejszej Turcji i o świecie, który - zdaniem tureckiej pisarki - bardzo szybko się radykalizuje.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Elif Shafak (pisarka)
Data emisji: 12.05.2016  
Godzina emisji: 21.09

fbi/mk

Polecane