20-lecie międzywojenne inspiruje do gotowania
2016-05-11, 13:05 | aktualizacja 2016-05-11, 14:05
Kuchnia polska dwudziestolecia międzywojennego była zróżnicowana i eklektyczna – łączyła polską tradycję wyrosłą na gruncie szlacheckim, elementy kuchni kresowej, francuską nutę i zapożyczenia z kuchni żydowskiej. Była wielosmakowa i różnobarwna.
Posłuchaj
Grochówka na wędzonej flądrze, zupa cytrynowa, tymbaliki z młodej marchewki, czy gulasz z węgorza - przepisy między innymi na takie dania znaleźć można w książce "Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano. 100 najlepszych przepisów". Do tego są w niej też opisy obyczajów i obowiązków związanych z kuchnią, zdjęcia, dawne reklamy produktów kulinarnych i restauracji.
Autorka publikacji Agnieszka Jeż zdradziła w Trójce, jak dotarła do przepisów i w jaki sposób ówczesne porady kulinarne pozwalały wykorzystać produkty spożywcze do ostatniego grama. Wytłumaczyła też, dlaczego pani domu w 20-leciu międzywojennym miała bardzo ciężko, a jej los mógł wzbudzać współczucie. Dla fanów historycznych wycieczek kulinarnych był również przepis na placuszki z twarogu serwowane z cukrem pudrem.
***
Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Agnieszka Jeż (autorka książki "Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano. 100 najlepszych przepisów")
Data emisji: 11.05.2016
Godzina emisji: 11.16
ei/mk