Czy potrafimy rozmawiać jak Polak z Polakiem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy potrafimy rozmawiać jak Polak z Polakiem?
Kibice podczas meczu Legia Warszawa - Piast GliwiceFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Na stadionie warszawskiej Legii pojawił się transparent: "KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice, dla was nie będzie gwizdów, będą szubienice". Poziom agresji rośnie po obu stronach politycznych sporów.

Posłuchaj

Goście Kuby Strzyczkowskiego o temperaturze debaty publicznej w Polsce (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas ostatniego marszu KOD-u przez Warszawę, na transparentach minister Antoni Macierewicz przedstawiany był jako Osama bin Laden. Ruch Narodowy krzyczał w sobotę w rewanżu: "Od KOD-u - kupa smrodu". - Niepokojące w Polsce jest zbyt częste wykluczanie ludzi poza nawias wspólnoty narodowej, wspólnoty obywatelskiej - mówi prof. Rafał Pankowski, politolog z Collegium Civitas.

Zdaniem prof. Sławomira Sowińskiego - politologa z UKSW - jednym z problemów, który podgrzewa emocje jest to, że nie potrafimy oddzielić rozmów politycznych (które z założenia są teatrem) od rzeczywistości.

Czy budzenie antagonizmów służy popularności politycznej i mobilizowaniu elektoratu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Kazimierz Kik (politolog), dr Maciej Mrozowski (Uniwersytet SWPS), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), prof. Sławomir Sowiński (politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Rafał Pankowski (Collegium Civitas, Stowarzyszenie Nigdy Więcej)
Data emisji: 10.05.2016
Godzina emisji: 12.08

mp/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Polecane