UE - Turcja: krucha wspólnota interesów
2016-05-07, 16:05 | aktualizacja 2016-05-09, 12:05
Turecki premier podał się do dymisji. Powodem ma być konflikt z zabiegającym o poszerzenie swojej władzy prezydentem.
Posłuchaj
To najpoważniejszy kryzys polityczny w łonie tureckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Od 2002 roku ugrupowanie rządzi w kraju, a na jego czele przez wiele lat stał premier Recep Erdogan, przez opozycję uważany za autokratę.
Z kolei Can Dundar, redaktor naczelny krytycznego wobec władz dziennika "Cumhuriyet", oraz szef oddziału gazety w Ankarze Erdem Gul zostali skazani na więzienie za ujawnienie tajemnic państwowych. Ich aresztowanie spotkało się z potępieniem społeczności międzynarodowej. O uwolnienie dziennikarzy apelowała m.in. organizacja Reporterzy bez Granic.
To wszystko dzieje się w czasie, gdy UE opiera swoją politykę ws. uchodźców na współpracy z Turcją. Jednym z jej elementów ma być zniesienie wiz dla Turków. Czy wydarzenia w Turcji będą miały istotny wpływ na kryzys uchodźczy w Europie? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy także m.in. następujące tematy:
- Australia ma własną politykę imigracyjną. Jej ofiarą padają setki migrantów, o których tragedii mało kto słyszał, ale władze australijskie nie przejmują się krytyką.
- Greenpeace ujawnia tajemnice negocjacji w sprawie umowy handlowej między Europą i Ameryką. Dowód na spisek korporacji czy burza w szklance wody?
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Moskwie), Zbigniew Lazar (były szef komunikacji społecznej w Ministerstwie Imigracji w Melbourne), Marek Wąsiński (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Adam Balcer (ośrodek badawczy WiseEuropa)
Data emisji: 7.05.2016
Godzina emisji: 14.07
IAR/mp/mk