KE zmienia taktykę ws. imigrantów. "To forma wymuszania"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
KE zmienia taktykę ws. imigrantów. "To forma wymuszania"
Elżbieta WitekFoto: Trójka

- Na stałe przydziały kwot nigdy się nie zgodzimy - powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Elżbieta Witek, komentując ostatnią propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą rozwiązania kryzysu imigracyjnego.

Posłuchaj

Elżbieta Witek o pomyśle KE na rozwiązanie kryzysu imigracyjnego (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

KE chce wymusić na państwach stały i obowiązkowy system przyjmowania uchodźców. Wczoraj zaproponowała, że będzie można się wykupić, ale cena jest wysoka. To 250 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Pieniądze będzie otrzymywał kraj, który zmaga się z presją migracyjną.

Szefowa gabinetu premier Beaty Szydło przewiduje, że plan KE może doprowadzić do konfliktu wewnątrz UE. Przypomniała, że nie tylko polski rząd skrytykował propozycję Komisji, jest też jednoznaczne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej.

- Jeszcze na dobre nie rozwinęła się ta pomoc, która została miesiąc temu ogłoszona, a już Komisja Europejska zmienia taktykę. To forma wymuszania na państwach unijnych, które nie są gotowe przyjmować uchodźców - powiedziała minister. Zaznaczyła, że Polska jest skłonna dać schronienie uchodźcom, ale na swoich warunkach. Zwróciła też uwagę, że imigranci ze względu na socjalne profity wolą jechać do Niemiec, a nie do Polski.


Zapytana o europejską solidarność, Witek podkreśliła, że Polska aktywnie włącza się w pomoc na zewnętrznych granicach UE.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Rozmówczyni Pawła Lisickiego mówiła też o możliwym wpływie propozycji KE na decyzję Brytyjczyków ws. opuszczenia Unii Europejskiej i o planach wprowadzenia ruchu bezwizowego z Turcją. Poruszono także temat ewentualnej zmiany konstytucji RP i kondycji gospodarczej kraju. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki 
Gość: Elżbieta Witek (szefowa gabinetu premier Beaty Szydło)
Data emisji: 5.05.2016
Godzina emisji: 8.14

fc/mk

Polecane