Czy papierosy powinny być "brzydkie, grube i śmierdzące"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy papierosy powinny być "brzydkie, grube i śmierdzące"?
Nowa dyrektywa przewiduje przede wszystkim zakaz od 2020 roku sprzedaży wyrobów tytoniowych zawierających tzw. aromat charakterystyczny (w tym papierosów mentolowych) oraz ujednolicenie opakowań i etykietowania Foto: Pixabay/markusspiske

Posłowie rozpoczęli prace nad przepisami wprowadzającymi dyrektywę tytoniową. Znikną papierosy mentolowe, na opakowaniach znajdą się odstraszające zdjęcia, a e-papierosy będą traktowane jak tradycyjne. Czy to dobry kierunek zmian?

Posłuchaj

Rozmówcy Kuby Strzyczkowskiego dyskutują o nowych przepisach dotyczących wyrobów tytoniowych (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Papierosy mają być brzydkie, grube i śmierdzące, żeby nie sięgały po nie piętnastoletnie dziewczyny" - stwierdził Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł. Dodatkowo Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił skargę Polski w sprawie dyrektywy tytoniowej i potwierdził ważność regulacji unijnych.

Dr Tomasz Latos z sejmowej Komisji Zdrowia podkreślał w Trójce, że papierosy w żadnej formie nie sprzyjają zdrowiu. - Nawet jeśli przeliczać wszystko na pieniądze, to okazuje się, że wydajemy dziesiątki miliardów złotych na leczenie chorób odtytoniowych i ich skutków. Podatki tego nie rekompensują - uzasadniał nowe regulacje.

Tymczasem Ryszard Piątek z Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu wskazywał m.in. gospodarcze aspekty decyzji. - W skali europejskiej jesteśmy drugim producentem, a rynek tytoniowy generuje ponad 60 tys. miejsc pracy - tłumaczył dodając, że obawia się iż dyrektywa spowoduje wzrost przemytu i rozwój tytoniowej szarej strefy.

Czy nadchodzące zmiany to ograniczenie wolności, czy troska o zdrowie Polaków? Jak zmieni się sytuacja osób palących e-papierosy i czy faktycznie problem przemytu jest w tym kontekście poważny? Między innymi o tym dyskutowali słuchacze i goście Kuby Strzyczkowskiego.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Tomasz Latos (poseł PiS, sejmowa Komisja Zdrowia), Tymczasem Ryszard Piątek (Krajowy Związek Plantatorów Tytoniu), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), dr Łukasz Balwicki (Gdański Uniwersytet Medyczny), Andrzej Faliński (dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji), Przemysław Noworyta (Polski Związek Plantatorów Tytoniu)
Data emisji: 4.05.2016
Godzina emisji: 12.08

ei/mp


Wynik sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji:

Polecane