Czarnobyl na zdjęciach. Tragedia ukryta za fasadą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czarnobyl na zdjęciach. Tragedia ukryta za fasadą
Fotografia pochodzi z książki "Homesick" Maćka NabrdalikaFoto: Maciek Nabrdalik

- Jestem fotografem, ale do Czarnobyla jechałem prywatnie, za osobistą potrzebą - mówił w Trójce Maciek Nabrdalik.

Posłuchaj

Maciej Nabrdalik opowiada o Czarnobylu (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Za niecałe dwa tygodnie ukaże się jego nowa książka "Homesick", zapis jego podróży do Czarnobyla i okolic. Co ważne, ukazanie się tego wydawnictwa możliwe jest dzięki wsparciu finansowemu, jakiego udzielili internauci! 

fot. Maciek Nabrdalik fot. Maciek Nabrdalik

Po co jeździ się tam, gdzie trzydzieści lat temu doszło do tak tragicznego w skutkach wybuchu? Jak żyją mieszkańcy okolicznych wiosek? Co mówią? I czy ciężko im przełamać lęk?

fot. Maciek Nabrdalik fot. Maciek Nabrdalik

Gość Trójki przyznał, że wydarzeń związanych z wybuchem w Czarnobylu nie pamięta, ale pamięta tamte emocje i lęki. I z nimi właśni postanowił się zmierzyć, jadąc raz pierwszy w miejsce katastrofy w 2008 roku.

- Spodziewałem się wtedy, że zobaczę otoczenie, które znałem już z wielu zdjęć i filmów. Jednak nie miejscu zrozumiałem, że Czarnobyl ukrył się za fasadą krótkich wizyt i powierzchownego zwiedzania - przyznał gość Michała Nogasia.

Maciej Nabrdalik Czarnobyl odwiedził już 12 razy. W Trójce opowiadał o ludziach, którzy ciągle żyją w tamtym rejonie, o wdowach, których mężów zabiła "katastrofa socjologiczna Czarnobyla", a nie sama awaria reaktora atomowego w 1986 r. i o zdjęciach, które zobaczyć można na naszej stronie.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Maciej Nabrdalik (fotograf)
Data emisji:
30.04.2016
Godzina emisji: 13.30

ei/kd

Polecane