Spór o Trybunał Konstytucyjny. Życzenia Amerykanów z okazji święta 3 maja mają podwójne dno?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spór o Trybunał Konstytucyjny. Życzenia Amerykanów z okazji święta 3 maja mają podwójne dno?
Biały Dom w WaszyngtonieFoto: pixabay.com/tpsdave/domena publiczna

Politycy zaproszeni do audycji "Śniadanie w Trójce" pozytywnie odnieśli się do życzeń dla Polaków opublikowanych na stronie amerykańskiego Departamentu Stanu. Część z nich sugerowała jednak, że zawierają one ukrytą sugestię.

Posłuchaj

Życzenia Amerykanów z okazji święta 3 maja mają podwójne dno? (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

W okolicznościowym oświadczeniu do Polaków znalazła się też informacja, że prezydent Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry przyjadą na lipcowy szczyt NATO w Warszawie. W opinii szefa BBN Pawła Solocha jest to jedynie potwierdzenie znaczenia tego wydarzenia i pewne było, że znajdzie się na nim amerykański przywódca. – Szczyt jest wydarzeniem ponadnarodowym i nieobecność prezydenta byłoby nie tylko sygnałem dla Polski, ale dla całego Sojuszu – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ
obama 1200
Prezydent i sekretarz stanu USA potwierdzają wizytę na szczycie NATO w Warszawie

- To, że dostaliśmy życzenia na nasze święto 3 maja jest dość znaczące w sensie politycznym – podkreślała z kolei Julia Pitera w PO. Podobnego zdania była posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska, która oceniła, że jest to "wymowne", a same życzenia nie są "żadnym osiągnięciem polskiej dyplomacji".

Jarosław Kalinowski z PSL nie zgodził się z przedmówczyniami i uznał, że nie ma żadnego związku między życzeniami a sporem o Trybunał Konstytucyjny.

Ryszard Czarnecki z PiS przekonywał z kolei, że jest się z czego cieszyć, gdyż życzenia składają przedstawiciele najsilniejszego państwa świata. - Przypomnę tylko, że niektórzy krytycy rządu mówili, że tego szczytu w ogóle w Polsce nie będzie. Będzie, będzie – dodał.

Stanisław Tyszka z ruchu Kukiz'15 odniósł się zaś do tematu samej konstytucji i wyraził nadzieję, że uda się zmienić tę z 1997 roku.

Goście "Śniadania w Trójce" mówili też o podatkach, o niemieckim projekcie zmian dotyczących pomocy socjalnej i o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego.


***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość),  Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna), Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska), Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP), Stanisław Tyszka (Kukiz'15)Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe)

Data emisji: 30.04.2016

Godzina emisji: 9.08

pp/fbi

Polecane