Majówka, czyli pędem do kultury!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Majówka, czyli pędem do kultury!
Fotografia pochodzi z książki "Homesick" Maćka NabrdalikaFoto: Maciek Nabrdalik

Kino na Granicy. Pędem do korzeni. Richter w Krakowie. Homesick. W telefonicznym skrócie. Tarnów na linii. Rowerowy Dom Kultury na trasie. Najciekawsze budynki świata.

Zaczynamy od poleceń Instruktorów. Agnieszka Obszańska zagląda do Cieszyna, gdzie trwa 18. Kino na Granicy. Co w tym roku w programie?

<<<Posłuchaj pierwszej godziny audycji z 30.04.2016>>>

<<<Posłuchaj drugiej godziny audycji z 30.04.2016>>>

Agnieszka Szydłowska proponuje wizytę w Krakowie. Tam, 1 maja, pojawi się Max Richter!

A Michał Nogaś ma propozycję dla mieszkańców Trójmiasta. W Muzeum Emigracji w Gdyni można stworzyć własne drzewo genealogiczne i odszukać przodków! Pomogą w tym, między innymi, Iza Rutkowska i Iwona Zając.

Odwiedz nas fotograf Maciek Nabrdalik. Za niecałe dwa tygodnie ukaże się jego nowa książka "Homesick", zapis jego dwunastu podróży do... Czarnobyla i okolic. Co ważne, ukazanie się tego wydawnictwa możliwe jest dzięki wsparciu finansowemu, jakiego udzielili internauci! 


fot. Maciek Nabrdalik fot. Maciek Nabrdalik

Po co jeździ się tam, gdzie trzydzieści lat temu doszło do tak tragicznego w skutkach wybuchu? Jak żyją mieszkańcy okolicznych wiosek? Co mówią? I czy ciężko przełamać lęk?


fot. Maciek Nabrdalik fot. Maciek Nabrdalik

RDK śledzi RDK! Sprawdzamy, co słychać na trasie Rowerowego Domu Kultury. O co chodzi? Przypomnijmy słowa dziewczyn, które jadą:
"Rowerowy Dom Kultury, czyli Wielka Podróż wokół Polski. To projekt nie tylko podróżniczy, ale i edukacyjny. W czasie całej naszej wyprawy będziemy odwiedzać graniczne i przygraniczne miejscowości, w których przeprowadzimy pokazy slajdów i warsztaty teatralno-plastyczne dla dzieci i dorosłych. Będziemy wykorzystywać m.in. innowacyjną metodę pracy – pochodzący z Japonii teatr ilustracji Kamishibai. Wspólnie spróbujemy też odpowiedzieć sobie na wiele ważnych kwestii związanych z zagadnieniem granic. I tych dosłownych – dotyczących granic między państwami. I tych bardziej metaforycznych, które powstają w naszych głowach. Zadamy sobie przede wszystkim pytanie: czym są granice i czy w ogóle są nam potrzebne. Wraz z uczestnikami warsztatów zastanowimy się, co oznacza 'mieszkać na granicy'. Jak wygląda to w Polsce, a jak w innych krajach na świecie?" 

Zdjęcie pochodzi z fanpage'u Rowerowego Domu Kultury Zdjęcie pochodzi z fanpage'u Rowerowego Domu Kultury

"W telefonicznym skrócie" sprawdzamy, co dzieje się w:
Słupsku;
− Łodzi
Poznaniu 

Jesteśmy też w Tarnowie. Tamtejsza Nagroda Filmowa świętuje jubileusz – i to pod naszym patronatem. Na miejscu jest Ryszard Jaźwiński, który opowiada, co słychać na Festiwalu Wybranych Polskich Filmów Fabularnych.

Zaglądamy też do Berlina. Anna Dudzińska opowiada o szklanej kopule Reichstagu, którą zaprojektował lord Norman Foster.

Zapraszamy!
Obszańska, SzydłowskaNogaś

Polecamy się też na FB, wystarczy kliknąć: www.facebook.com/radiowydomkultury

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji:
30.04.2016
Godzina emisji: 12.05

Polecane