Majówka, czyli pędem do kultury!
2016-04-30, 10:04 | aktualizacja 2016-04-30, 17:04
Kino na Granicy. Pędem do korzeni. Richter w Krakowie. Homesick. W telefonicznym skrócie. Tarnów na linii. Rowerowy Dom Kultury na trasie. Najciekawsze budynki świata.
Zaczynamy od poleceń Instruktorów. Agnieszka Obszańska zagląda do Cieszyna, gdzie trwa 18. Kino na Granicy. Co w tym roku w programie?
<<<Posłuchaj pierwszej godziny audycji z 30.04.2016>>>
<<<Posłuchaj drugiej godziny audycji z 30.04.2016>>>
Agnieszka Szydłowska proponuje wizytę w Krakowie. Tam, 1 maja, pojawi się Max Richter!
A Michał Nogaś ma propozycję dla mieszkańców Trójmiasta. W Muzeum Emigracji w Gdyni można stworzyć własne drzewo genealogiczne i odszukać przodków! Pomogą w tym, między innymi, Iza Rutkowska i Iwona Zając.
Odwiedz nas fotograf Maciek Nabrdalik. Za niecałe dwa tygodnie ukaże się jego nowa książka "Homesick", zapis jego dwunastu podróży do... Czarnobyla i okolic. Co ważne, ukazanie się tego wydawnictwa możliwe jest dzięki wsparciu finansowemu, jakiego udzielili internauci!

Po co jeździ się tam, gdzie trzydzieści lat temu doszło do tak tragicznego w skutkach wybuchu? Jak żyją mieszkańcy okolicznych wiosek? Co mówią? I czy ciężko przełamać lęk?

RDK śledzi RDK! Sprawdzamy, co słychać na trasie Rowerowego Domu Kultury. O co chodzi? Przypomnijmy słowa dziewczyn, które jadą:
"Rowerowy Dom Kultury, czyli Wielka Podróż wokół Polski. To projekt nie tylko podróżniczy, ale i edukacyjny. W czasie całej naszej wyprawy będziemy odwiedzać graniczne i przygraniczne miejscowości, w których przeprowadzimy pokazy slajdów i warsztaty teatralno-plastyczne dla dzieci i dorosłych. Będziemy wykorzystywać m.in. innowacyjną metodę pracy – pochodzący z Japonii teatr ilustracji Kamishibai. Wspólnie spróbujemy też odpowiedzieć sobie na wiele ważnych kwestii związanych z zagadnieniem granic. I tych dosłownych – dotyczących granic między państwami. I tych bardziej metaforycznych, które powstają w naszych głowach. Zadamy sobie przede wszystkim pytanie: czym są granice i czy w ogóle są nam potrzebne. Wraz z uczestnikami warsztatów zastanowimy się, co oznacza 'mieszkać na granicy'. Jak wygląda to w Polsce, a jak w innych krajach na świecie?"

"W telefonicznym skrócie" sprawdzamy, co dzieje się w:
− Słupsku;
− Łodzi
− Poznaniu
Jesteśmy też w Tarnowie. Tamtejsza Nagroda Filmowa świętuje jubileusz – i to pod naszym patronatem. Na miejscu jest Ryszard Jaźwiński, który opowiada, co słychać na Festiwalu Wybranych Polskich Filmów Fabularnych.
Zaglądamy też do Berlina. Anna Dudzińska opowiada o szklanej kopule Reichstagu, którą zaprojektował lord Norman Foster.
Zapraszamy!
Obszańska, Szydłowska, Nogaś
Polecamy się też na FB, wystarczy kliknąć: www.facebook.com/radiowydomkultury
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 30.04.2016
Godzina emisji: 12.05