"Małe życie" - opowieść o przyjaźni, życiu i Nowym Jorku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Małe życie" - opowieść o przyjaźni, życiu i Nowym Jorku
Nowy Jork - jeden z bohaterów powieści "Małe życie"Foto: Pixabay.com/Public domain

- To książka, która rozkochuje w sobie czytelnika, a równocześnie go krzywdzi – mówi Michał Nogaś o "Małym życiu" Hanyi Yanagihary.

Posłuchaj

"Małe życie" - opowieść o przyjaźni, życiu i Nowym Jorku (Trójkowy znak jakości/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- To jedna z tych książek, których lektura sprawia, że po jej zakończeniu przez kilka dni nie można wziąć do rąk żadnej innej książki. Ta powieść zasługuje na najwyższe noty - rekomenduje dziennikarz Trójki.

Autorka książki Hanya Yanagihara (ur. 1975) to pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka i dziennikarka, od lat mieszka w Nowym Jorku. Współpracowała z luksusowym pismem "Conde Nast Traveler", a obecnie sprawuje funkcję wicenaczelnej magazynu "T: The New York Times Style Magazine". Jej debiutancka powieść "The People in the Trees" ukazała się w 2013 roku, zbierając bardzo dobre recenzje. Wydana w 2015 roku powieść "A Little Life" ("Małe życie") stała się bestsellerem, uczyniła z autorki gwiazdę pierwszej wielkości i przyniosła jej nominacje do najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych i w Anglii.

Amerykańska pisarka opisuje tu kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć.

- Jest coś niezwykle dojrzałego w języku Hanyi Yanagihary, a także w świecie, do którego nas wprowadza - mówi Michał Nogaś i dodaje, że główny bohater jej książki to "pełna, wyrazista, znakomicie skonstruowana postać". Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym Michał Nogaś zapowiada spotkanie z pisarką w najbliższym wydaniu audycji "Z najwyższej półki".

***

Tytuł audycjiTrójkowy znak jakości 
Prowadzą: 
Michał Nogaś, Krystian Hanke
Data emisji: 29.04.2016 
Godzina emisji: 
7.43

mat. prasowe/mk/fbi


Polecane