Potrzebujemy tzw. ustawy antyterrorystycznej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Potrzebujemy tzw. ustawy antyterrorystycznej?
Rząd Beaty Szydło zamierza wprowadzić tzw. ustawę antyterrorystyczną. Na zdjęciu wtorkowe (26.04.2016) posiedzenie gabinetu Foto: PAP/Marcin Obara

Rada Ministrów przyjmie tzw. ustawę antyterrorystyczną. Miejsca publiczne, gdzie gromadzą się ludzie, będą miały plany ochrony.

Posłuchaj

Goście Kuby Strzyczkowskiego o tzw. ustawie antyterrorystycznej (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Szczególną ochroną zostaną objęte kościoły. ABW będzie mogła poddawać wyjątkowej kontroli i obserwacji obcokrajowców. Nie będzie można korzystać z telefonów komórkowych anonimowo. Strony internetowe o treściach terrorystycznych będą mogły być blokowane...

- Opowiadamy się przeciw konkretnym rozwiązaniom w ustawie, które nie służą walce z terroryzmem, ale uderzają w prawa osób mieszkających w Polsce - mówi Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon. Dodaje, że chodzi m.in. o obcokrajowców, którzy w myśl ustawy byliby traktowani w Polsce jako osoby podejrzane. 

Andrzej Mroczek z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas jest innego zdania. - Nie oszukujmy się. Ustawy antyterrorystyczne, które obowiązują w państwach europejskich, w jakiś sposób ograniczają prawa i swobody obywateli. W tej ustawie są też jednak elementy pozytywne - twierdzi.

Jakie są zastrzeżenia, a jakie rozwiązania warto wykorzystać? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w kórej wypowiedzieli się również słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Dariusz Brodzik (Polska Liga Obrony), dr Aleksandra Zięba (Uniwersytet Warszawski), Wojciech Klicki(Stowarzyszenie Panoptykon), Andrzej Mroczek (Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas), Piotr Niemczyk (były szef Urzędu Ochrony Państwa), Tomasz Aleksandrowicz (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie)
Data emisji: 26.04.2016
Godzina emisji: 12.07

mp/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane