Mindware - twoja skrzynka z mózgowymi narzędziami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mindware - twoja skrzynka z mózgowymi narzędziami
Wszyscy podlegamy tym samym schematom uproszczeń, które stosują nasze mózgi. Poznanie ich pozwoli np. nie dać się nabrać reklamom Foto: Glow Image/ East News

- Jak ją przeczytasz, nie wzrośnie ci IQ, ale będziesz o wiele mądrzejszy - obiecuje autor książki "Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia" Richard Nisbett. Czy można mu wierzyć?

Posłuchaj

Goście Dariusza Bugalskiego dyskutują o tzw. filozofii mindware (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Książka, o której mówiliśmy w "Klubie Trójki", to połączenie wielu dziedzin wiedzy. Są w niej elementy psychologii, filozofii, ale i ekonomii. A to dlatego, że - jak mówili goście Dariusza Bugalskiego - mindware to skrzynka z narzędziami.

Okazuje się, że nasz mózg jest pewnego rodzaju narzędziem, które nie jest idealne i dlatego musimy poznać jego działanie. Dopiero wtedy uda nam się uniknąć nieracjonalnych decyzji, których - jak twierdzą eksperci - podejmujemy w życiu większość.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której podawaliśmy przykłady zagadek pozwalających ocenić własny proces podejmowania decyzji. Mówiliśmy też o tym, co przeszkadza nam racjonalnie oceniać rzeczywistość, czyli m.in. o podstawowym błędzie atrybucji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Dariusz Bugalski
Goście:
Tomasz Stawiszyński (filozof, publicysta), Paweł Boguszewski (neurofizjolog z PAN)
Data emisji:
20.04.2016
Godzina emisji:
21.05

ei/mk

Polecane