Córka Rasputina, młody carewicz i wielka historia zamknięta w książce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Córka Rasputina, młody carewicz i wielka historia zamknięta w książce
Rasputin słynął z niewiarygodnej charyzmy, wyjątkowo potrafił zjednywać sobie ludzi. Te cechy pozwoliły mu trafić w bliskie otoczenie rodziny ostatniego cara Rosji Foto: wikipedia/domena publiczna

Dlaczego Amerykanka zainteresowała się historią Rosji? - Nikt, kto zapoznał się z historią ostatnich lat Romanowów, nie jest w stanie wyobrazić sobie Rasputina jako ojca - mówiła w Trójce autorka książki "Uroki".

Posłuchaj

Kathryn Harrison opowiadała o książce "Uroki" (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Sankt Petersburg, rok 1917. O świcie Nowego Roku z lodowatych fal Newy nurek wyciąga ciało zamordowanego Grigorija Rasputina, szalonego mnicha i cudotwórcy. Kilka godzin później córka Rasputina, osiemnastoletnia Masza, trafia do pałacu w Carskim Siole. Caryca prosi ją, by przejęła po ojcu rolę uzdrowicielki carewicza Aloszy. Tak zaczyna się historia, którą w książce "Uroki" opisała Kathryn Harrison.

- Rasputin sprawiał wrażenie samotnego i zdziwaczałego mnicha, a tymczasem miał żonę i kilkoro dzieci. Okazało się nawet, że ściągnął z Syberii na dwór w Sankt Petersburgu dwie córki i kształcił je na damy. Później jedna z nich uciekła przed rewolucją do cyrku! Ta historia oczarowała mnie bez reszty - przyznała autorka w rozmowie z Michałem Nogasiem.

Pisarka opowiadała także o głównych bohaterach powieści i ich tajemnicach, o domniemanych romansach oraz momentach, w których książka łączy prawdę historyczną z fikcją literacką. Próbowała wyjaśniać też m.in. na czym polegał fenomen Rasputina, który czuł się mesjaszem.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś   
Gość: Kathryn Harrison (pisarka)
Data emisji: 19.04.2016
Godzina emisji: 9.05

mat. promocyjne/ei/mk

Lista osób nagrodzonych książką "Uroki":

Anna, Henryków
Elżbieta, Drohiczyn
Jan, Lidzbark Warmiński
Wojciech, Kraków
Piotr, Gryfice
Paweł, Warszawa
Mirosława, Piaseczno,
Gabriela, Gliwice
Maria, Ustynów
Irena, Gdańsk
Barbara, Szczecin
Iwona, Poznań
Jarek, Zbąszynek
Małgorzata, Opatów
Roman, Olsztyn
Edyta, Kęty
Krzysztof, Krosno
Marta, Katowice
Jolanta, Radom
Stanisław, Nowy Sącz

Polecane