Kraków - Gdańsk - Wrocław

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kraków - Gdańsk - Wrocław
Stronice z pierwszego wydania dzieł Szekspira Foto: Wikimedia Commons

23 kwietnia świat będzie obchodził 400. rocznicę śmierci najsłynniejszego autora wszech czasów Williama Szekspira. 23 kwietnia jest zarazem Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016 - stanie się także Światową Stolicą Książki UNESCO.

Posłuchaj

Kraków - Gdańsk - Wrocław (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To wydanie MBK zapowiadało przyszły weekend, podczas którego powinniśmy przemierzyć trasę Gdańsk - Wrocław - Kraków. W Krakowie - Mieście Literatury UNESCO - od 20 do 23 kwietnia odbywają się 16 Dni Tischnerowskie, zatem i o ich programie opowiedzieliśmy.Naszym przewodnikiem po strefie Tischnera jest od początku biograf księdza profesora - Wojciech Bonowicz. Jednym z najważniejszych punktów programu Dni Tischnerowskich stała się Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Znane są już nazwiska laureatów tej Nagrody, przyznawanej w trzech kategoriach. Gościem zagranicznym Dni Tischnerowskich będzie w tym roku Timothy Snyder.

 

Gdańsk rocznicę urodzin i śmierci Szekspira upamiętnia każdego roku. To tam znajduje się szekspirowskie centrum, od dwóch lat - w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a naszym przewodnikiem jest dyrektor GTS - prof. Jerzy Limon. I, mimo że spotykamy się od lat, mimo że wydaje się, iż na temat autora "Hamleta" wiemy już wszystko, zawsze możemy liczyć na jakieś ciekawostki, którymi zaskakuje nas najsłynniejszy polski szekspirolog. Poznamy oczywiście program obchodów w GTS okrągłej rocznicy śmierci stratfordczyka.

 Kolebką Dnia Książki jest Katalonia. I przypominamy o tym 23 kwietnia od roku 1995, kiedy to przyłączyliśmy się do obchodów tego święta. W tym roku Wrocław staje się centrum uroczystości, ale stolicami miasta bywają, a Dzień Książki jest i będzie tak długo, jak długo będą książki. O wrocławskich wydarzeniach, związanych z inauguracją Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 we Wrocławiu, opowiedział dyrektor Departamentu Kultury UM Wrocławia, Jarosław Broda.


Wydanie rozpoczęła wszak krótka rozmowa z Michałem Rusinkiem, autorem książki "Nic zwyczajnego", której fragmenty będziemy przedstawiali w Trójce od 18 kwietnia w paśmie przedpołudniowym. Michał Rusinek z kolei, w roli prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej, zapowiedział konferencję, podczas której ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2016. Owo ogłoszenie tytułów pięciu tomików - finalistów - nastąpi, co za zbieg okoliczności, 18 kwietnia w południe. Tym samym Kraków nie tylko zamknął, ale także otworzył to wydanie MBK.


***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.04.2016
Godzina emisji:
19.05

Polecane