Zgromadzenie Narodowe z okazji chrztu Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zgromadzenie Narodowe z okazji chrztu Polski
Przemówienie prezydenta transmitowane na telebimie w centrum prasowym Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia NarodowegoFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Narodowe odbyło się poza Warszawą. Poza parlamentarzystami wzięli w nim udział także prezydent, szefowa rządu, ministrowie oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski.

Posłuchaj

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, jest jednym z najważniejszych elementów trwających od czwartku w Wielkopolsce centralnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.

W czwartek uroczystości odbywały się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. W sobotę na Inea Stadionie w Poznaniu odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne, uroczysta msza z udziałem legata papieskiego i premiera musicalu "Jesus Christ Superstar" - w wydarzeniu udział ma wziąć ponad 34 tys. osób.

Według historyków 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autor: Kuba Witkowski, Marcin Pośpiech
Data emisji: 15.04.2016
Godziny emisji: 16.14

PAP/IAR/mp/fbi

Polecane