Chrzest Polski, czyli wyraz wspólnoty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chrzest Polski, czyli wyraz wspólnoty
Prymas Polski, abp Wojciech Polak i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas obrad w Gnieźnie. W Prymasowskim Seminarium Duchownym rozpoczęła się Konferencja Episkopatu Polski w ramach obchodów jubileuszu 1050. lecia Chrztu PolskiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Gdyby nie to wydarzenie, Polska pewnie byłaby innym krajem niż teraz. Jeśli w ogóle by nim była. Dokładnie 1050 lat temu Mieszko I przyjął chrzest i tym samym otworzył drzwi do zachodniej cywilizacji.

Posłuchaj

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski na Ostrowie Lednickim (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

14 kwietnia 966 roku uznawany jest też za początek kształtowania się polskiej państwowości. Dziś w Gnieźnie - uroczystym posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęły się uroczyste obchody rocznicy chrztu piastowskiego księcia. Teraz przeniosły się do Ostrowa Lednickiego, czyli na wyspę na jeziorze Lednickim.

Na wyspie znajdują się fragmenty grodu, kaplicy i chrzcielnicy z czasów Mieszka I. Tam prymas Polski Wojciech Polak poprowadził ekumeniczną modlitwę z udziałem duchownych z Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

- Chrzest jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę - mówił prymas Polski abp Wojciech Polak na ekumenicznej modlitwie na Ostrowie Lednickim w 1050-lecie chrztu Polski.

Następnie uroczystości powrócą do Gniezna. Wtedy w katedrze rozpocznie się msza, której będzie przewodniczył kardynał Pietro Parolin. Kazanie wygłosi prymas Polski. Podczas tej modlitwy nastąpi odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego. Na mszy świeccy i duchowni udający się na misje otrzymają krzyże misyjne. W katedrze gnieźnieńskiej będzie prezydent Andrzej Duda.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Robert Kantereit
Autor: Kuba Witkowski, Marcin Pośpiech
Data emisji: 14.04.2016
Godziny emisji: 16.14

PAP/IAR/mp

Polecane