Jacek Banaszkiewicz o świecie Mieszka I

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Banaszkiewicz o świecie Mieszka I
Przetworzony rysunek autorstwa Jana Matejki wyobrażający Mieszka I. Prawdopodobnie nie ma on zbyt wiele wspólnego z prawdziwym wyglądem pierwszego władcy PolskiFoto: Polona/domena publiczna

Gościem Trójki będzie prof. Jacek Banaszkiewicz. Porozmawiamy o historii w związku z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski.

W piątek (15.04) po południu odbędzie się specjalne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, zostanie odprawiona uroczysta msza, przewidywane jest też specjalne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, wszystko to z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Tym razem porozmawiamy nie o bieżącej polityce, ale o odległej historii: kim był Mieszko I, co tak naprawdę o nim wiadomo? Kim byli jego przodkowie? Jak funkcjonował jego dwór? Kiedy został ochrzczony i dlaczego zdecydował się na przyjęcie wiary katolickiej? Skąd wzięła się nazwa "Polska", jaki wyglądało życie ówczesnych ludzi? Co wiadomo na temat Dobrawy? Jakie znaczenie miał wtedy dla Mieszka chrzest, jaki był jego sens polityczny, a raczej geopolityczny?

***

Na "Salon polityczny Trójki" w piątek (15.04) od godz. 8.13 zaprasza Paweł Lisicki.


Polecane