Historia pszczół, czyli zderzenie cywilizacji

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Historia pszczół, czyli zderzenie cywilizacji
"Historia pszczół" to jeden z największych norweskich hitów wydawniczych ostatnich lat; już wiadomo, że zostanie przetłumaczony na 15 językówFoto: Pixabay.com

- Pomysł na tę powieść narodził się po obejrzeniu filmu, który opowiadał o wymieraniu pszczół i jego konsekwencjach - mówi Maja Lunde o źródłach inspiracji bestsellera zatytułowanego "Historia pszczół".

Posłuchaj

Historia pszczół, czyli zderzenie cywilizacji (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Tytuł może wskazywać, że to opowieść z zakresu zoologii. Ale tak nie jest - podkreśla Wioletta Myszkowska, która rozmawiała z Mają Lunde. Bohaterami książki - której fabuła rozgrywa się w trzech planach czasowych - są: Anglik William (rok 1857), Amerykanin George (rok 2007) oraz Chinka Tao (rok 2098), a spoiwo ich historii tworzą właśnie pszczoły.

"Historia pszczół" to powieść ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość codzienności i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy, snując równoległą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy, w której Norweżka opowiada o poszczególnych etapach pracy nad książką, tłumaczy, jak zmienił się jej stosunek do pszczół i zdradza, na jakie trzy pytania szukała odpowiedzi, pisząc tę książkę - pierwszą w jej dorobku dla dorosłego czytelnika.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś    
Autor:
Wioletta Myszkowska
Gość: Maja Lunde (pisarka)
Data emisji: 12.04.2016
Godzina emisji: 10:17

mat. prasowe/mk/ei

Oto lista osób, które wygrały książkę "Historia pszczół":

 1. Barbara z Płocka
 2. Anna ze Świdnika
 3. Kinga z Zamościa
 4. Mariusz z Ćmielowa
 5. Monika z Pabianic
 6. Jacek z Poznania
 7. Ola z Sejn
 8. Danuta z Poznania
 9. Michał ze Zborowa
 10. Mariusz z Łapanowa

Polecane