Na czym polega potęga interpretacji?
Dlaczego te same fakty i przekazy odbieramy zupełnie inaczej? Co sprawia, że ta sama informacja przez dwie osoby może być skrajnie inaczej interpretowana? Zapytaliśmy o to ekspertów różnych dziedzin nauki.
Jak to się dzieje, że ta sama informacja dla dwóch osób będzie oznaczała zupełnie co innego? Okazuje się, że odpowiada za to nasz umysł
Foto: Glow Image/ East News
Psycholog społeczna prof. Krystyna Skarżyńska podkreślała, że jesteśmy różnymi ludźmi i to, co do nas dociera, odbierane jest przez pryzmat tego, co już wiemy i czego doświadczyliśmy. - Nasz umysł tak działa, że przetwarza informacje w zależności od tego, jak one mu pasują - mówiła.
Co więcej, ponieważ jesteśmy różnymi ludźmi i nasze odbiory informacji są zróżnicowane, to także wielkość zniekształceń jest rozmaita. Stoją za tym m.in. działające w naszej głowie schematy, czy tzw. potrzeba domknięcia. Goście Marcina Gutowskiego tłumaczyli w audycji m.in. na czym polegają wspomniane pojęcia i jak filtrujemy wiadomości oraz skąd bierze się tzw. efekt wrogich mediów.
***
Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Gość: prof. Krystyna Skarżyńska (psycholog społeczna), Konrad Maj (psycholog), Jacek Wasilewski (językoznawca i medioznawca), prof. Henryk Domański (socjolog), dr Justyna Melonowska (filozof), Piotr Chyliński (Polak mieszkający na Filipinach), Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW)
Data emisji: 10.04.2016
Godzina emisji: 11.05
ei/gs