Czy polityczna kultura Zachodu przeżywa kryzys?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy polityczna kultura Zachodu przeżywa kryzys?
W Europie trwa kryzys uchodźczy. Na zdjęciu akcja ratowania migrantów w pobliżu greckiej wyspy LesbosFoto: PAP/EPA/STR

Chrześcijańskie fundamenty, na których świat Zachodu opierał się w przeszłości, są coraz mniej stabilne. Co nas czeka w przyszłości?

Posłuchaj

Goście Dariusz Rosiaka o sytuacji w Europie (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Racjonalizm, poprawność polityczna, umiarkowanie - czyli te wartości, które miały dominować w postnowoczesnej Europie - ustępują miejsca emocjonalności, populizmowi i coraz ostrzejszemu językowi.

Tak należy sądzić, patrząc na wzrost poparcia dla partii radykalnych, antysystemowych, które stają się coraz większym wyzwaniem dla panującego establishmentu. W Europie to sukces takich partii jak Front Narodowy, Alternatywa dla Niemiec czy Syriza. W USA to niezwykła kariera polityczna Donalda Trumpa.

- W Europie w sprawach ważnych nie robi się zbyt wiele. Europa nie wie, czym jest, gdzie jest, czym chciałby być - twierdzi dominikanin o. Maciej Zięba.

Adam Balcer - politolog ze Studium Europy Wschodniej - zwraca uwagę, że kontynent jest w trudnym momencie. - Ale popatrzmy na siebie z dalszej perspektywy i porównajmy się z innym miejscami na świecie. Okazuje się, że Europa to wciąż najbezpieczniejsze z miejsc na świecie - dodaje.

Z kolei zdaniem Grzegorza Dobieckiego dla młodych ludzi nie ma żadnej atrakcyjnej ideologii oprócz islamskiego dżihadu. 

Czy świat polityki, który znamy, odchodzi właśnie do historii? Jeśli tak, to jaki będzie ten nowy? Na jakich wartościach będzie się opierał? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Adam Balcer (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego), o. Maciej Zięba (dominikanin), Grzegorz Dobiecki (dziennikarz)
Data emisji: 26.03.2016
Godzina emisji: 14.09

mp/mg

Polecane