Czy ustawa antyterrorystyczna zwiększy bezpieczeństwo Polaków?
2016-03-24, 09:03 | aktualizacja 2016-03-24, 14:03
Specjalny międzyresortowy zespół przedstawi dzisiaj założenia projektu ustawy antyterrorystycznej. Według przedstawicieli MSWiA nowe przepisy mają wprowadzić lepszą koordynację działań służb na wypadek różnych zagrożeń. Ustawa ma wejść w życie jeszcze przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.
Posłuchaj
Piotr Gabryel z tygodnika "doRzeczy" mówi, że aby rozpocząć walkę z terroryzmem, trzeba zdać sobie sprawę z tego, co się dzieje w Europie i mieć odwagę przyznać, że mamy do czynienia z wojną. Kolejnym krokiem, jego zdaniem, jest zdefiniowanie wroga, a następnie jego wyeliminowanie.
Odnosząc się do pojawiających się głosów, iż ustawa antyterrorystyczna może doprowadzić do ograniczenia swobód obywatelskich, Piotr Gabryel mówi, że ma nadzieję, że liczba Polaków, którzy będą w stanie zaakceptować konieczność zrezygnowania z części swojej prywatności, nie będzie malała. - Jeśli będzie malała, będzie to oznaczało, że zagrożenie będzie rosło - mówi publicysta.
Marcin Celiński z czasopisma "Liberte!" mówi, że w Polsce mamy problem ze służbami specjalnymi, które "przeszły niedawno trzęsienie ziemi". - Mam ograniczone zaufanie do ich skuteczności i uczciwości. Boję się także przepisów, które mogą być skierowane przeciwko obywatelom - podkreśla gość Trójki.
- Zanim uchwalimy strzelisty akt, należałoby zrobić inwentaryzację, jakimi środkami nasze państwo dysponuje i zastanowić się, czy jedno państwo jest w stanie samodzielnie prowadzić skutecznie wojnę z terroryzmem, bo w mojej ocenie nie jest - mówi dziennikarz.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi Trójki, którzy ocenili także, czy Polska usiłuje wycofać się z deklaracji dotyczących przyjęcia imigrantów.
***
Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadzi: Krystian Hanke
Goście: Marcin Celiński ("Liberte!"), Piotr Gabryel ("doRzeczy")
Data emisji: 24.03.2016
Godzina emisji: 8.37
kh/ei