Prokrastynacja. Ciebie też dopadła?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prokrastynacja. Ciebie też dopadła?
Psychologowie tłumaczą, że natłok obowiązków zmusza nas do dzielenia ich na pilne, ważne i mniej istotne oraz do ustalania kolejności ich wykonania Foto: Glow Image/ East News

- Z badan wynika, że 85 proc. Polaków odkłada na później różne sprawy. Najczęściej unikamy czynności domowych - mówi dziennikarz Trójki Marcin Gutowski, który w swojej audycji przyjrzał się zjawisku prokrastynacji.

Posłuchaj

Goście Marcina Gutowskiego analizują zjawisko prokrastynacji (Przyciasny beret/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czym jest prokrastynacja? To patologiczna tendencja do nieustannego przekładania pewnych czynności na później. Psycholog Igor Rotberg tłumaczy, że taka skłonność może mieć dwa źródła. - Przyczyną może być spadek po przodkach w postaci impulsywności. Bo osoby, które są bardziej impulsywne, mają problemy ze skupieniem się na czynnościach, w których efekt przychodzi później. Łatwiej ulegają "rozpraszaczom", które są dookoła - tłumaczy ekspert.

Drugim wyjaśnieniem może być… perfekcjonizm. Igor Rotberg tłumaczy w audycji m.in., jak to możliwe, że dążenie do idealnego wypełnienia zadania sprawia, że cały plan odkładamy na później.

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Gość: Łada Drozda (psycholog, trener biznesu), Igor Rotberg (psycholog i terapeuta), Wojciech Busiel (psycholog i psychoterapeuta), Magdalena Białkowska (lekarz dietetyk), Maria Zarzycka (terapeutka uzależnień), Ewa Sakowska (Polka mieszkająca w Atenach), Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW)
Data emisji:
20.03.2016
Godzina emisji: 11.05

ei/kul

Polecane