O kondycji i wyzwaniach, przed jakimi stoi Europa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O kondycji i wyzwaniach, przed jakimi stoi Europa
W trzydniowym spotkaniu biorą udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Europie Środkowo-Wschodniej oraz ludzie kultury, nauki, polityki i mediówFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Dobiega końca X Zjazd Gnieźnieński - największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie ludzi różnych religii. Z pierwszej stolicy Polski nadaliśmy audycję specjalną.

Posłuchaj

O kondycji i wyzwaniach, przed jakimi stoi Europa (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W X Zjeździe Gnieźnieńskim biorą udział katolicy, przedstawiciele chrześcijan z innych Kościołów, a także wyznawcy judaizmu oraz islamu. Wydarzenie to nawiązuje do historycznego Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 roku, który uważa się za symboliczne przyjęcie Polski do grona państw europejskich. Motywem przewodnim X Zjazdu Gnieźnieńskiego jest 1050. rocznica chrztu Polski. Spotkaniu towarzyszy hasło: "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa".

Wśród sześciuset gości kongresu znaleźli się przywódcy religijni, politycy, ludzie kultury i mediów, socjologowie, ekonomiści i działacze społeczni. Dyskutowali oni o kondycji Starego Kontynentu i o tym, jak powinny wyglądać Europa i Polska oraz społeczeństwo i Kościół. Debatowali nad tym, jakie wyzwania, zagrożenia i szanse stoją przed nami w kontekście tego, co dzieje się w Polsce, ale także na Ukrainie, w Syrii czy na południowych granicach UE. Te kwestie w rozmowach ze swoimi gośćmi poruszył także Marcin Gutowski, który przygotował i poprowadził specjalną audycję z Gniezna.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna z X Zjazdu Gnieźnieńskiego
Prowadzi: Marcin Gutowski
Goście: dr Michał Bogacki (dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego), dr Maria Rogaczewska (socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego), Piotr Żyłka (redaktor naczelny portalu DEON.pl), Zuzanna Radzik (teolożka, publicystka "Tygodnika Powszechnego")
Data emisji:
13.03.2016
Godzina emisji: 11.07

mk

Polecane