Amos Oz w Trójce o swoim życiu i twórczości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Amos Oz w Trójce o swoim życiu i twórczości
Amos Oz w swoim mieszkaniu w Tel AwiwieFoto: Michał Nogaś/Polskie Radio

Gościem Michała Nogasia w czwartkowym "Klubie Trójki" był jeden z najwybitniejszych pisarzy współczesnych, izraelski autor Amos Oz.

Posłuchaj

Amos Oz w Trójce o swoim życiu i twórczości (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Z Trójkowym Znakiem Jakości ukazuje się właśnie wznowienie jego wybitnej powieści "Opowieść o miłości i mroku", a w kwietniu w polskich kinach oglądać będzie można jej ekranizację – w reżyserii Natalie Portman.

"Czułem, że jestem świadkiem rzeczy wielkich. (…) Byłem bardzo wrażliwym i upolitycznionym chłopcem. Zacząłem czytać gazety i słuchać wiadomości kiedy miałem sześć, siedem lat. Znałem nazwiska głów państw, korytarz w naszym mieszkaniu był obwieszony mapami, na których mogłem śledzić przebieg II wojny światowej – już jako czterolatek. Znałem najważniejsze bitwy, wiedziałem z grubsza, o co chodzi w tej wojnie. Zdawałem sobie sprawę z wagi wydarzeń, których byłem świadkiem. Ale nie miałem pojęcia, że kiedyś te wydarzenia będę opisywał. Kiedy byłem dzieckiem, marzyłem raczej o ich kształtowaniu. W tajemnicy bawiłem się sam, a czasami z przyjaciółmi i udawałem, że jestem Ben Gurionem, że ja tym wszystkim rządzę. Udawałem, że dzwonię do niego (a nawet nie mieliśmy telefonu) i mówię mu co, powinien zrobić. Tak sobie wyobrażałem moją przyszłość…"

"Opowieść o miłości i mroku", powieść z wieloma wątkami autobiograficznymi, jest jednym z największych osiągnięć Oza, książką czytaną i docenianą na całym świecie. 76-letni dziś pisarz przyznaje, że jest zdziwiony odbiorem dzieła. Myślał, że wydrukuje je w zaledwie stu egzemplarzach i rozda znajomym w Jerozolimie i Tel Awiwie. Tymczasem książkę pokochali czytelnicy na całym świecie, doczekała się wydań w kilkudziesięciu językach. Zachwyciła Natalie Portman, która ponad pięć lat życia poświęciła pracy nad ekranizacją dzieła Oza.

O tym, jak dziś patrzy na "Opowieść o miłości i mroku" oraz film powstały na jej podstawie, o życiu w kibucu [ważny wątek w powieści, mający także wiele wspólnego z tematem tegorocznego festiwalu Literacki Sopot, którego gościem honorowym będzie Izrael] i o swojej najnowszej, także znakomitej powieści "Judasz", Amos Oz opowiedział Michałowi Nogasiowi w swoim mieszkaniu w Tel Awiwie.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Amos Oz (pisarz)
Data emisji: 10.03.2016  
Godzina emisji: 21.08

mn/mk


Polecane