Tu się zaczyna
2016-03-05, 01:03 | aktualizacja 2016-03-05, 15:03
Nasiono Records. Piękna Gallery. 2 etapy "Dispossession". W Muzeum wszystko wolno - pierwsza taka wystawa na świecie! Kino afgańskie. Tu się zaczyna koniec miast. 2016 zdjęć.
Nasz program zaczęliśmy od przeglądu tego, co zainteresowało poszczególnych instruktorów w nadchodzących dniach. A zatem Agnieszka Obszańska wybrała płytę. Nasiono Records zebrało najpopularniejsze "piosenki do słuchania" z całego okresu działalności w latach 2008-2016. <Stare i nowe hity ułożone w wiązankę, której nie powstydziłby się prezenter dawnego telewizyjnego "Koncertu Życzeń".> Agnieszka Szydłowska zaprosiła na wystawę prac Tadeusza Kantora. Wystawa w nowym miejscu na warszawskiej mapie - Piękna Gallery. Michał Nogaś zaprasza do kina. Afgańskiego! W Krakowie i w Łodzi, a wkrótce prawdopodobnie również w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu oglądać będzie można filmy, których (w większości) nie znamy! O 3. Przeglądzie Filmów Afgańskich opowiadaliśmy wspólnie z pomysłodawczynią Anną Minkiewicz.
Posłuchaj pierwszej godziny audycji>>>
Posłuchaj drugiej godziny audycji>>>
W warszawskim Muzeum Narodowym wszystko wolno... Wystawę pod tytułem "W Muzeum wszystko wolno" przygotowały dzieci! "Młodzi kuratorzy w wieku 6–14 lat, podzieleni na sześć zespołów, opracowali scenariusze ekspozycji, koncepcję scenograficzną, multimedia, druki edukacyjne, podpisy i nagrali audioprzewodniki. A przede wszystkim wybrali na wystawę blisko 300 eksponatów, którymi – jak mówią – zaopiekowali się i uwolnili z magazynów". Wystawa tętni życiem a towarzyszące jej wydarzenia przyciągają uwagę. Warto wybrać się całą rodziną lub namówić całą klasę.
Na wystawie już była Katarzyna Stoparczyk, oprowadzana przez młodych kuratorów: Idę Tolhuysen - Krasnodębską, Dorotę Pysiewicz i Mateusza Gąskę i Agnieszką Morawińską -dyrektorkę MN. Czy to przypadkiem nie jest debiut Katarzyny Stoparczyk w RDK?
Mówiliśmy też o kolejnych ciekawym albumie. Tym razem swoją nową książkę opublikowała Agnieszka Rayss, związana z kolektywem Sputnik Photos. "Tu się zaczyna koniec miast" jest zapisem wyprawy na obrzeża Warszawy, historią – jak nazywa to miejsce autorka – 'kosmosu'. Opowieścią o spotkaniu przyrody, dzikiej, z budynkami, które wyglądają jak gdyby powstały na innej planecie. Prace nad projektem rozpoczęły się kilka lat temu, podczas współpracy z CN Kopernik - powstał wtedy cykl zdjęć "Obieg zamknięty" o wymianie wody pomiędzy miastem a Wisłą.
Agnieszka kontynuowała swoją pracę, dokumentując także inne miejsca związane z funkcjonowaniem miasta. Wybrała miejsca funkcjonalne, służebne, stanowiące szkielet, podstawę funkcjonowania miasta – niezwykłe pejzaże zwykle ukryte przed oczami mieszkańców. Niektóre z nich były projektowane tak, aby piękno formy wynikało z funkcji, jak oczyszczalnia ścieków "Czajka" – prostota i uroda formy jest zaskakująca. Niektóre po prostu mają służyć i „nie przeszkadzać”. Wiele z tych miejsc widzimy codziennie, jak wielkie budowle elektrociepłowni Żerań czy Siekierek – nie moglibyśmy żyć w mieście bez ich działania, ale nie pamiętamy o nich – są bo muszą funkcjonować, ale nie chodzimy na spacer w ich okolice, nie pasują do wizji "pięknego miasta".
Strata domu, migracje, wywłaszczenie to główne tematy projektu artystycznego "Dispossession" realizowanego od niemal roku w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Pierwszym i najważniejszym jego etapem była wystawa "Dispossession", zrealizowana w zeszłym roku w ramach 56. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji, a od czwartku jest i książka dokumentująca wystawę i wzbogacona o intrygujące teksty rozwijające poruszane na wystawie tematy.
Na miejscu, w Wenecji "Dispossession" oglądała Agnieszka Obszańska, więc wróciliśmy na wystawę i opowiedzieliśmy o książce. Książkę można przeczytać i pobrać tutaj!
Spotkaliśmy się też z Michałem Sitkiewiczem i Pawłem Sokołowskim, którzy postanowili wykonać kolodionowy Portret Dolnego Śląska, a dokładnie – 2016 zdjęć (w związku z ESK).
Pierwsze portrety na szkle powstaną w Lubinie między 9 a 16 marca. Każdy, kto zgodzi się podzielić z nimi swoją historią, będzie mógł pozować do portretu. Fotografie zostaną wystawione we Wrocławiu podczas programu "Flow" w czerwcu, a także we wszystkich miejscach, w których zostaną wykonane, a na koniec trasy rozdane pozującym. Michał i Paweł chcą uwiecznić mieszkańców Dolnego Śląska i osoby związane z regionem. Jednocześnie podczas fotografowania zarejestrują rozmowy, które posłużą im i współpracującym z nimi socjologom do nakreślenia portretu Dolnego Śląska i rozważań nad tożsamością regionu.
W telefonicznym skrócie mknęliśmy za Agnieszką Obszańską przez rybnicki festiwal fotografii, festiwal źródeł w Bydgoszczy i wystawę w Nakle Śląskim. A na FB jesteśmy 24/7.
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obsańska, Michał Nogaś
Data emisji: 5.03.2016
Godzina emisji: 13.05