W "Klubie Trójki" o Umberto Eco

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W "Klubie Trójki" o Umberto Eco
Najbardziej znaną książką Umberto Eco jest jego debiut "Imię Róży" - historyczno-kryminalna powieść, której akcja toczy się w średniowiecznym opactwieFoto: Wikimedia Commons/Università Reggio Calabria

Dla szerokich rzesz czytelników Umberto Eco jest przede wszystkim autorem "Imienia róży", a także innych powieści: "Wahadło Foucaulta", Wyspa dnia poprzedniego", "Baudolino"...

Czasem pamięta się też o jego felietonach ("Zapiski na pudełku od zapałek") i o rozprawie "Dzieło otwarte". A przecież zmarły przed dwoma tygodniami Eco był przede wszystkim uczonym, specjalistą od semiotyki, interpretatorem Joyce'a (!) - i jego fabularny debiut stał się w 1980 roku niemałą sensacją.

Intelektualista, który decyduje się na podjęcie gry z kulturą popularną i ostatecznie zyskuje status międzynarodowego celebryty - była to zdrada klerka, czy trafne rozpoznanie, że podział na kulturę wysoką i "mass-culture" jest w epoce postmodernizmu anachroniczny i niemądry?

O wyborach Umberto Eco i jego książkach będziemy dziś rozmawiać z Anną Wasilewską, tłumaczką, oraz dr Joanną Jeziorską-Haładyj, teoretykiem literatury z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Na "Klub Trójki" zapraszamy w czwartek (3.03) o godzinie 21.05 Sylwia Hejj i Jerzy Sosnowski.


Polecane