Sądzenie umysłowo niepełnosprawnych?
2016-03-03, 13:03 | aktualizacja 2016-03-03, 13:03
Ponad tysiąc osób odbywa karę pozbawienia wolności, mimo ograniczonej poczytalności. O tym problemie rozmawialiśmy w Trójce.
Posłuchaj
Kodeks karny na to pozwala, choć skazany często nie rozumie co to przestępstwo. Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił o kontroli więzień i przedstawił jej wyniki.
- Gdyby w czasie zatrzymania policjant zwrócił uwagę i napisał krótką notatkę, że zachodzą wątpliwości co do niepełnosprawności intelektualnej danej osoby, wtedy sąd traktowałby sprawę inaczej - mówi zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich płk Krzysztof Olkowicz.
Paweł Moczydłowski - kryminolog - zwraca uwagę, że ludzie niepełnosprawni intelektualnie, jako niezdolni do samoobrony, stają się w więzieniu ofiarami.
Większość słuchaczy zgodziła się, że zasady osądzania osób niepełnosprawnych umysłowo powinno się zmienić. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Monika Zima-Parjaszewska (Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną), Marek Ast (PiS), Piotr Kubaszewski (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Borys Budka (PO), płk Krzysztof Olkowicz (zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich), Paweł Moczydłowski (kryminolog)
Data emisji: 3.03.2016
Godzina emisji: 12.07
mp