20. plebiscyt radiowej Trójki Srebrne Usta 2015

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
20. plebiscyt radiowej Trójki Srebrne Usta 2015
Takie statuetki otrzymują laureaci Srebrnych UstFoto: Polskie Radio

Niebanalne, często śmieszne, nierzadko również kontrowersyjne, ale zawsze gorąco komentowane – takie są wypowiedzi znanych polityków, którzy nominowani zostali w plebiscycie "Srebrne Usta 2015" Programu 3 Polskiego Radia.

Posłuchaj

Tadeusz Cymański
+
Dodaj do playlisty
+

Codziennie od 29 lutego do 19 marca na antenie Trójki prezentowane były najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi 11 polityków. W tym roku o tytuł "Srebrnoustych 2015" rywalizować będzie bowiem 9 kandydatów i jedna "para": Tadeusz Cymański, Adam Jarubas, Jarosław Kaczyński,  Ewa Kopacz, Paweł Kukiz, Jacek Kurski, Magdalena Ogórek, Ryszard Petru, Krzysztof Szczerski, a wreszcie wspomniany duet – Robert Dowhan i Kazimierz Wiatr.

Od 29 lutego słuchacze mogli głosować na wybrane wystąpienie za pomocą SMS-a oraz za pośrednictwem strony, na której można było wysłuchać wypowiedzi wszystkich nominowanych. Na portalu dostępny jest także regulamin plebiscytu (pdf)

Uroczysta Gala "Srebrne Usta 2015" odbędzie się 30 marca o godzinie 17.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Gospodarzami wieczoru będą Beata Michniewicz i Artur Andrus, a uroczystość uświetni swoim występem Piotr Bukartyk. Transmisja na antenie Programu 3.

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki – Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".

Srebrne Usta - laureaci poprzednich edycji>>>

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Donald Tusk, Renata Beger, Elżbieta Bieńkowska, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Władysław Bartoszewski, Janusz Korwin-Mikke, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita i Marek Sawicki.

Polecane