Żywa Biblioteka. Porozmawiaj z książką
- Nazwa akcji może się wydawać trochę enigmatyczna, ale Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego człowieczeństwa - mówiła w Trójce Aleksandra Hołyńska.
Spotkanie twarzą w twarz jest znakomitym źródłem wiedzy o świecie - przekonują organizatorzy Żywej Biblioteki (zdjęcie ilustracyjne)
Foto: Glow Images/East News
Autorami pomysłu byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji "Stop Przemocy" z Danii, którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie. W marcu Żywa Biblioteka odwiedzi Wrocław.
Całe przedsięwzięcie opiera się na prostej metodzie rozmowy w cztery oczy. - Właśnie w taki sposób chcemy przeciwdziałać krzywdzącym stereotypom i uprzedzeniom. Książkami są osoby, które reprezentują grupy dotknięte dyskryminacją. Taką "żywą książkę" można sobie "wypożyczyć" na indywidualną rozmowę, na 30 minut - tłumaczyła Aleksandra Hołyńska.
Jak wygląda takie spotkanie i jak działa biblioteka? Kto będzie żywą książką we Wrocławiu 5 marca? Dlaczego w tak prostej metodzie tkwi ogromna moc? O tym wszystkim mówiliśmy w audycji "Radiowy dom kultury". Zapraszamy do słuchania.
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Materiał przygotowała: Agnieszka Obszańska
Data emisji: 27.02.2016
Godzina emisji: 12.20
ei/mp