Uchodźcy w Europie - rośnie kryzys, rosną obawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uchodźcy w Europie - rośnie kryzys, rosną obawy
Szacuje się, że na wiosnę wzrośnie liczba osób chcących przedostać się do EuropyFoto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

W Europie narastają nastroje antyimigranckie. Zwolenników zdobywają radykalne organizacje narodowościowe, a poprawni dotąd politycy wyrażają coraz bardziej ostre i odważne opinie. Czy Europa ma szansę na zażegnanie kryzysu?

Posłuchaj

Rośnie kryzys, rosną obawy. Co dalej z uchodźcami w Europie? (Magazyn europejski/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- W momencie, kiedy potrzebna jest coraz większa integracja i kooperacja na poziomie unijnym, widzimy trend odwrotny, czyli dążenie do separacji i dominacji interesów narodowych. To zupełnie nie sprzyja rozwiązaniu kryzysu azylowego, z którym mamy do czynienia - mówi w audycji Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych.

O kwestii niechęci do migrantów i lękach Europejczyków mówi także Rafał Kostrzyński, rzecznik Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. - Jeśli chodzi o obawy Polaków, to należałoby reagować na nie bardzo rozsądnie i tłumaczyć, że ogromna ich cześć jest zupełnie bezpodstawna, a te, które mają jakieś podstawy, dotyczą sytuacji, które można rozwiązywać – zapewnia ekspert.

Goście Kuby Strzyczkowskiego i słuchacze Trójki wyrażają swoje opinie na temat coraz bardziej napiętej sytuacji na Starym Kontynencie. Eksperci tłumaczą, co stanie się z uchodźcami, których przyjmie Polska, jakie prawa będą mieli migranci i jak będzie wyglądała ich integracja w naszym kraju.

Goście analizują także sytuację na europejskiej i niemieckiej scenie politycznej, tłumaczą przyczyny chaosu w Europie i podejmują temat różnic kulturowych, które rodzą coraz więcej problemów społecznych.

***

Tytuł audycji: Euranet - Magazyn europejski
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
 Rafał Baczyński-Sielaczek (analityk w Instytucie Spraw Publicznych), Rafał Kostrzyński (rzecznik Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców), Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia w Berlinie), dr Wojciech Lewandowski (adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Artur Kamiński (pracownik firmy transportowej), Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego), dr Olgierd Annusewicz (zastępca dyrektora Ośrodka Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji:
24.02.2016
Godzina emisji:
12.05

iwo/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane