Rewolucja w kuchni. Jak pokochać brukselkę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rewolucja w kuchni. Jak pokochać brukselkę?
zdjecie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public domain

Pieczona brukselka z orzechami włoskimi, grzankami, plasterkami szynki parmeńskiej? Swoje pomysły na przygotowanie tego popularnego warzywa zdradziły Marta Gessler i Agnieszka Kręglicka.

Posłuchaj

Brukselka - jak ją przyrządzić, by stała się wyjątkowym przysmakiem? Mówi o tym Marta Gessler i Agnieszka Kręglicka (A nuż, widelec/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Słuchaj także
baton musli 1200.jpg
Zdrowe i pyszne batoniki od Jamiego Olivera

Ze względu na jej delikatną goryczkę i charakterystyczny smak nie wszyscy za nią przepadają. Wystarczy jednak podejść do niej nieco inaczej, by goryczka zniknęła bezpowrotnie.

- Moim domowym pomysłem na brukselkę jest upieczenie jej z oliwą oraz gęstym sosem sojowym i rybnym - mówiła w audycji restauratorka i krytyk kulinarny Agnieszka Kręglicka. Okazało się także, że najważniejsze, co należy wiedzieć o brukselce, to to, że im dlużej ją gotujemy, tym gorzej ona smakuje. Ugotowana al dente, czyli lekko surowa i chrupiąca, nie będzie wcale gorzka, a nawet lekko słodka.

W programie Marta Gessler tłumaczyła, dlaczego warto potraktować brukselkę jak kapustę i nie bać się jedzenia jej na surowo. Mówiliśmy także, dlaczego w ogóle warto brukselkę włączyć do codziennego menu.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Gość:
Marta Gessler (restauratorka), Agnieszka Kręglicka (restauratorka, krytyk kulinarny)
Data emisji:
24.02.2016
Godzina emisji:
11.18

kd/iwo

Polecane