Naukolatki. Młodzi geniusze walczą o swoją przyszłość
Już w liceum mają pomysły na własne produkty, wynajdują leki na raka i konstruują rakiety kosmiczne. Wiedzę czerpią z największej biblioteki świata - internetu. W Polsce przybywa młodych geniuszy.
Młodzi geniusze swoje badania prowadzą już w wieku kilkunastu lat. Gdy idą na studia - często mają już na koncie niejeden wynalazek
Foto: Glow Images/East News
Jeszcze kilka lat temu uzdolnieni uczniowie brali udział w naukowych olimpiadach. Dziś o geniuszu świadczą nie dyplomy, a nietypowe osiągnięcia naukowe i wynalazki. Jak przyznaje Piotr Krasiński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to znak naszych czasów, a młodzi zdają sobie sprawę, że wyrastanie ponad przeciętność jest środkiem do znalezienia dobrej pracy i ciekawego życia
- Elementem spajającym takich ludzi jest pasja: chemia, informatyka, biologia - tłumaczy Wojciech Różowski, licealista z Krzeszowic, który zajmuje się programowaniem systemów operacyjnych i tworzy dziś superstabilny system poprzez podzielenie go na niewielkie, niezależne od siebie części.
Eksperci przyznali w rozmowie z Trójką, że młodzi naukowcy mogą się realizować i sprawdzać na wielu polach. Mówili o konkursach i stypendiach, o które warto zawalczyć, by otworzyć sobie drzwi do świata wielkiej nauki.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor: Kuba Witkowski
Data emisji: 24.02.2016
Godzina emisji: 7.40
kd/iwo