Dane osobowe. Jak się ochronić przed utratą tożsamości?
2016-02-24, 10:02 | aktualizacja 2016-02-24, 14:02
- Nie należy nigdzie zostawiać swojego dowodu osobistego. Pamiętajmy, że to my, jako ofiary kradzieży, będziemy musieli udowodnić, że nie zrujnowaliśmy pokoju w hotelu i nie ukradliśmy telewizora - tłumaczył w Trójce aspirant sztabowy Robert Koniuszy.
Posłuchaj
- W czasach, gdy mamy możliwość zawierania umów, na przykład kredytowych, na odległość, a wiele transakcji prowadzimy przez internet, zgubienie dowodu osobistego to utrata bardzo poważnego narzędzia. Ułatwia przestępcom potwierdzenie fałszywej tożsamości i kradzież, nawet "na wnuczka" - przekonywał asp. szt. Robert Koniuszy. Podkreślał, że nawet pozostawienie dowodu osobistego bądź prawa jazdy w depozycie, na przykład w wypożyczalni kajaków, jest niezgodne z prawem. Lepiej wpłacić kaucję. - Jeśli już musimy zezwolić na skanowanie naszych dokumentów, zamażmy dane, które nie są niezbędne - radził zaś Marcin Gozdek z Biura Infomacji Kredytowej.
Rozmawialiśmy także o tym, co może nas spotkać i jak powinniśmy zachować się, gdy już stracimy dane, i jak reagować, gdy dowód osobisty zostanie nam skradziony poza granicami kraju. - Najwazniejsze jest to, by działać szybko - zaznaczał Gozdek.
Goście Jerzego Sosnowskiego mówili również o akcji "Nieskradzione.pl", nad którą patronat objęła Trójka. Inicjatywa Komendy Głównej Policji i Biura Informacji Kredytowej ma uświadomić, jak ważna jest ochrona danych, w jakich codziennych sytuacjach narażamy się na ich utratę i jak ochronić je przed wpadnięciem w niepowołane ręce.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jerzy Sosnowski
Gość: Robert Koniuszy (specjalista Wydziału Profilaktyki Komendy Głównej Policji), Marcin Gozdek (ekspert Biura Informacji Kredytowej)
Data emisji: 23.02.2016
Godzina emisji: 21.07
kd/mk