Czy ujawnione dokumenty wpłynęły na ocenę Lecha Wałęsy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy ujawnione dokumenty wpłynęły na ocenę Lecha Wałęsy?
Lech Wałęsa przemawia podczas uroczystości "Epitafium pamięci ofiar Grudnia ’70" w Gdańsku, w 35. rocznicę odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców. Foto: PAP/Adam Warżawa

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił teczki agenta SB o pseudonimie "Bolek". IPN jest pewien, że TW Bolek to Lech Wałęsa.

Posłuchaj

Czy ujawnione dokumenty wpłynęły na ocenę Lecha Wałęsy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Były prezydent zaprzecza. Utrzymuje, że nie donosił na kolegów, nie brał pieniędzy, a dokumenty mające go skompromitować zostały sfabrykowane. Lech Wałęsa apeluje też do byłych pracowników SB o przyznanie, że fałszowali dokumenty z nim związane.

Akta Kiszczaka. Zobacz serwis Polskiego Radia>>>

Wśród wielu dokumentów znajduje się tzw. "lojalka" z 1970 roku, czyli zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Ta współpraca miała się zakończyć w czerwcu 1976 roku. Wciąż jednak w IPN nie ma opinii grafologów, którzy mieliby potwierdzić autentyczność podpisu Lecha Wałęsy jako TW Bolka.

W audycji "Za, a nawet przeciw" Kuba Strzyczkowski rozmawiał z politologiem i historykiem Piotrem Gontarczykiem, który mówił o braku tej analizy grafologicznej, ale także o życiu stoczniowców dotkniętych represjami SB.

W programie wypowiadał się także m.in. Zbigniew Janas, działacz podziemnej Solidarności, który wspominał swoje relacje z Lechem Wałęsą.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
dr Piotr Gontarczyk (politolog, historyk, współautor książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", Olga Krzyżanowska (polityk, działaczka społeczna). Grzegorz Wołek (Instytut Pamięci Narodowej), Zbigniew Janas (były działacz podziemnej Solidarności), prof. Wojciech Roszkowski (historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN), Krzysztof Wyszkowski (działacz opozycji w PRL)
Data emisji: 23.02.2015
Godzina emisji:
12.08

Polecane