Poseł Kukiz’15 o lustracji: ujawnić wszystkie dokumenty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poseł Kukiz’15 o lustracji: ujawnić wszystkie dokumenty
Maria Teresa Kiszczak otwiera sekretarzyk, w którym schowane były dokumenty, podczas spotkania dla mediów w willi na warszawskim MokotowieFoto: Jakub Kamiński/PAP

- Bez określania kto współpracował, a kto nie współpracował. Niech ludzie sami to ocenią. Tylko w ten sposób można zapobiec dalszym rozgrywkom i podejrzeniom, że ktoś jest kierowany - mówi Jacek Wilk z Kukiz ’15.

Posłuchaj

Senator Marek Borowski i Poseł Kukiz'15 Jacek Wilk o sprawie akt znalezionych w domu gen. Kiszczaka (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W czwartek IPN podał, że w zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka dokumentach znajduje się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolka" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek".

- To trochę odgrzewany kotlet. To, że Wałęsa miał kontakty z SB już wcześniej zostało ujawnione, a i on sam tego tak do końca nie negował. Przyznawał się do tego, że coś tam podpisał i przez jakiś czas był z nimi w kontakcie. Niepokojące w tym wszystkim jest dla mnie to, że są tacy, którzy próbują na tej podstawie zanegować w ogóle rozwój sytuacji od 1989 r. i stwierdzić, że III RP była podszyta zdradą, co jest nadużyciem do sześcianu - przekonuje senator Marek Borowski.

Z dystansem, choć z innych powodów, na sprawę akt znalezionych w domu gen. Kiszczaka patrzy również Jacek Wilk. - Jestem z tego pokolenia, że siłą rzeczy nie mogłem nigdy mieć nic wspólnego z podobnego rodzaju problemami. W 1989 r. kończyłem akurat szkołę podstawową, ale też pamiętam wydarzenia lat 1992-93, kiedy Wałęsa bardzo stanowczo zablokował lustrację. Przykre jest to, że jeszcze wiele lat co i rusz będziemy pewnie przeżywać różne tego typu sensacje właśnie dlatego, że wtedy nie zrobiono tego raz a dobrze - uważa poseł Kukiz'15.

Obaj goście Trójki odnieśli się też do słów wicepremiera Mariusza Morawieckiego wypowiedzianych w piątkowym "Salonie Politycznym Trójki", że potrzebna jest szersza lustracja.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście: Marek Borowski (senator), Jacek Wilk (Kukiz ’15)

Data emisji: 19.02.2016

Godzina emisji: 17.45

pg/ag

Polecane