Wicepremier: Konstytucja Biznesu ma powstać jeszcze w tym roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wicepremier: Konstytucja Biznesu ma powstać jeszcze w tym roku
Mateusz MorawieckiFoto: Trójka

- Chcemy zaproponować Konstytucję Biznesu w ciągu najbliższych paru miesięcy. Aby miała jak najlepszy skutek, zamierzamy ją teraz szeroko konsultować z przedsiębiorcami - mówił w Trójce wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki o planie rozwoju gospodarczego i lustracji (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Minister powiedział, że Konstytucja Biznesu ma mieć charakter ustawowy i ma być dyskutowana z przedstawicielami małych, średnich, dużych firm i ze stowarzyszeniami przedsiębiorców.

Mateusz Morawiecki mówił też, że powodzenie przygotowanego przez niego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zależy od współpracy instytucji państwowych (zaproponowano integrację części z nich), ale i w dużej mierze od umiejętności inspirowania polskiego biznesu. Minister rozwoju dodał, że częścią planu jest przyciągnięcie taniego kapitału zagranicznego na infrastrukturę i projekty przemysłowe, przy czym zastrzegł, że chodzi o kapitał długoterminowy, a nie spekulacyjny.

Mateusz Morawiecki uważa, że warto się zastanowić nad średnio- i długookresową strategią dywidendową. Jak stwierdził, jeśli skarb państwa ma 30 procent własności w spółce, to 70 procent trzeba zapłacić komuś innemu, czyli często funduszom emerytalnym z zagranicy, bankom inwestycyjnym etc. – Większy sens z punktu widzenia planu inwestycyjnego ma pozostawienie tych dywidend w większej porcji pod potrzeby inwestycji. Szczególnie widoczne jest w sektorze energetycznym – oznajmił. Dodał, że ta kwota powinna być wyważona.

Pytany o to, jak firmy miałyby lepiej inwestować i jednocześnie lepiej płacić pracownikom, gość Trójki ocenił, że te działania nie do końca się wykluczają. Jak mówił, wyższa pensja dla pracowników ma przyjść dzięki podnoszeniu wydajności pracy i produktywności, a to ma się pojawić w rządowych założeniach wraz z "większymi wydatkami na badania i rozwój, rosnącą modernizacją parku maszynowego, nowymi inwestycjami", technicznym zaawansowaniem, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mogli sprzedawać produkty z wyższymi marżami. – Da się to pogodzić, ale nie natychmiast – przyznał minister.

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że w dłuższej perspektywie rząd będzie  się przyglądać systemowi emerytalnemu, by - jak mówił - nie generował aż tak poważnych obciążeń budżetu państwa. Wyjaśniał, że przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego na samym początku, przez pierwszych kilka lat skutkowałoby nie tak dużymi kosztami. Po paru latach, jak zaznaczył, byłoby to już kilka miliardów, potem ta kwota znacznie by wzrosła.

Gość Trójki przedstawił również m.in. swoje poglądy na lustrację. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki
Data emisji: 18.02.2016
Godzina emisji:
8.13

agkm/ei

Polecane