Czy ze zwrotem "polskie obozy śmierci" należy walczyć?
2016-02-17, 14:02 | aktualizacja 2016-02-17, 16:02
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu "polski obóz". O sprawie dyskutowali goście Kuby Strzyczkowskiego.
Posłuchaj
Za to przestępstwo - zgodnie z propozycją ministerstwa- groziłoby do 5 lat więzienia. MS chce też zapisać w konstytucji, że "dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej".
Rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta tłumaczył w Trójce, że kara pozbawienia wolności dotyczyć ma osób, które w sposób umyślny, czyli z pełną premedytacją podają informację o tym, że Polska jest odpowiedzialna za zbrodnie III Rzeszy.
Podkreślił jednak przy tym, że mowa tu o przypadkach najcięższych. - Tymczasem najważniejszą osią tego projektu są te wszystkie inne mechanizmy, które pozwalają skutecznie bronić dobrego imienia Polski - dodał. Rzecznik mówił też m.in. o tym, jakie określenia będą podlegały nowym przepisom i jakie walory prewencyjne będzie miało nowe prawo.
Tymczasem mecenas Zbigniew Krüger przyznał, że pomysł jest słuszny, ale… - Wypowiedzi odnoście polskich obozów koncentracyjnych nie padają w Polsce. I ściganie za nie byłoby w tym sensie bezcelowe, że żaden kraj nie wydałby swojego obywatela do takiej sprawy - powiedział.
Gość Trójki tłumaczył też m.in., jakie problemy prawne mogą wynikać z tłumaczenia zagranicznych określeń na język polski i dlaczego - jego zdaniem - we wspomnianych przypadkach należy stawiać przede wszystkim na edukację i sprostowania oraz pozwy cywilne.
Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której udział brali zaproszeni goście, ale także słuchacze radiowej Trójki.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Sebastian Kaleta (Ministerstwo Sprawiedliwości), Zbigniew Krüger (Kancelaria Krüger & Partnerzy), Maciej Strączyński (Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia), Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia w Berlinie), Olgierd Annusewicz (Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski), Lesław Piszewski (przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce)
Data emisji: 17.02.2015
Godzina emisji: 12.07
ei/pg
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: