Imigrant i uchodźca. Kto jest kim?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Imigrant i uchodźca. Kto jest kim?
- Każda osoba ma prawo złożyć wniosek o status uchodźcy, każde państwo będące stroną Konwencji genewskiej ma obowiązek taki wniosek rozpatrzyć - mówi Rafał Baczyński-Sielaczek Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Oba terminy padają często przy okazji płynącej do Europy fali ludzi. Ich znaczenie wielu z nas nie zawsze potrafi jednak odpowiednio odróżnić. W tym politycy decydujący w tych sprawach.

Posłuchaj

Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych o uchodżcach i imigrantach (Euranet: Żyjemy w Europie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak tłumaczy w Trójce Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych imigrant to osoba, która przybywa z innego kraju do społeczeństwa przyjmującego. - Są to np. Ukraińcy pojawiający się w Polsce. Dużą ich grupę stanowią imigranci ekonomiczni – dodaje ekspert.

Terminem, który nastręcza więcej trudności jest uchodźca. – Jest to określenie dość potoczne. Oznacza osobę uchodzącą, uciekającą przed niebezpieczeństwem. Formalnym wymogiem jest posiadanie statutu uchodźcy, czyli ochrony udzielonej na podstawie Konwencji genewskiej przez jedno z państwa będących jej stroną - podkreśla Rafał Baczyński-Sielaczek.

Przedstawiciel Instytutu Spraw Publicznych wprowadza jeszcze jeden termin ważny dla poruszanego w audycji tematu - "asylum seeker". Co on oznacza, jak wyglądała praktyka przyjmowania uchodźców w Polsce przed obecnym kryzysem i czym charakteryzuje się rynek pracy dla cudzoziemców w naszym kraju? Między innymi tego można dowiedzieć się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet: Żyjemy w Europie
Autor: Ernest Zozuń
Gość: Rafał Baczyński-Sielaczek (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 17.02.2016
Godzina emisji:
10.20

pg/ei

Zapraszamy do udziału w ankiecie dotyczącej audycji z cyklu EuranetPlus>>>

Polecane