Lubisz być na bieżąco? To może być FOMO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lubisz być na bieżąco? To może być FOMO
- Warto przyjrzeć się samemu sobie, bo być może spędzając dużo czasu w internecie coś tracimy - mówi Igor Rotberg (zdjęcie ilustracyjne) Foto: Ed Gregory/stokpic/CC

Żyjemy w czasach nieustannej informacji. Gdy zaczynamy odczuwać lęk przed tym, że coś nas omija, to znak, że cierpimy na FOMO - chorobę cywilizacyjną naszych czasów.

Posłuchaj

FOMO - choroba cywilizacyjna naszych czasów (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To internet stworzył poczucie, że żyjemy w świecie wymuszonej natychmiastowości. Stąd przeciążenie informacjami i uzależnienie od bycia na bieżąco.

- Skutek jest taki, że wzrasta w nas poziom stresu, a spada poziom koncentracji. Mamy tendencję do prokrastynacji, czyli odkładnia spraw na później. A jeśli nasza rozmowa z drugą osobą jest kilkanaście razy przerywana, ponieważ sprawdzamy, czy na profilu w portalu społecznościowym nie przyszło jakieś powiadomienie, to tracą też na tym nasze kontakty - tłumaczy w Trójce psycholog Igor Rotberg.

Ekspert odpowiada też m.in. na pytania, jak zachować równowagę między życiem realnym a wirtualnym i po czym poznać, że umysł jest przeciążony nadmiarem informacji i bodźców zewnętrznych.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi:
Grażyna Dobroń
Gość:
Igor Rotberg (psycholog)
Data emisji:
15.02.2016
Godzina emisji:
11.17

pg/ei

Polecane