"Stosunki polsko-niemieckie są dobre, tylko atmosfera jest zła"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Stosunki polsko-niemieckie są dobre, tylko atmosfera jest zła"
Angela Merkel i Beata SzydłoFoto: PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

- Problemem jest komunikacja, taka codzienna, ona prowadzi do nieporozumień - oceniła w audycji "Puls Trójki" dr Agnieszka Łada.

Posłuchaj

Jakie są naprawdę stosunki polsko-niemieckie? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Premier Beata Szydło przyjechała w piątek do Berlina. To jej pierwsza wizyta w Niemczech. Kanclerz Angela Merkel serdecznie przyjęła szefową polskiego rządu. Szydło podziękowała za miłe przyjęcie i dobrą rozmowę.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Tymczasem dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał, zapowiadając to niemiecko-polskie spotkanie, że atmosfera w relacjach obydwu krajów nie jest dobra z kilku powodów, m.in. dlatego, że rząd w Warszawie traktuje europejską krytykę pod swoim adresem jak niemiecką agresję.

Jakie są faktycznie te relacje?

- Stosunki polsko-niemieckie są stabilne. Na tyle stabilne, by można na nich budować dobry i konstruktywny dialog - powiedział w radiowej Trójce prof. Waldemar Czachur z Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. - W ostatnich miesiącach powstało rzeczywiście trochę negatywnych emocji - przyznał i wyjaśnił, dlaczego tak się stało.

Zdaniem dr Agnieszki Łady, kierownika Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych, stosunki polsko-niemieckie na wielu poziomach są znakomite, np. jeśli chodzi o gospodarkę. Zła jest zaś atmosfera - stwierdziła Łada i przywołała kilka przykładów. - Powinniśmy pamiętać, że w polskim interesie jest, aby Niemcy stali po naszej stronie, z kolei Niemcy potrzebują nas jako partnera - podkreśliła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której przeanalizowaliśmy także tematy podjęte podczas rozmowy polskiej premier z niemiecką kanclerz.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: dr Agnieszka Łada (kierownik Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych), prof. Waldemar Czachur (Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.02.2016

Godzina emisji: 17.45

kk/fbi

Polecane