Jan Nowak-Jeziorański - niepozorny bohater o stalowych nerwach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Nowak-Jeziorański - niepozorny bohater o stalowych nerwach
Jan Nowak-Jeziorański - polski polityk, dziennikarz i żołnierz AK, kurier i emisariusz Komendy AK i Rządu RP w Londynie, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, kawaler Orderu Orła BiałegoFoto: NAC

- Jan Nowak-Jeziorański nie wyglądał na komandosa, ale odegrał rolę dowódcy potężnego frontu wojny psychologicznej - mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor portalu PolskieRadio.pl.

Posłuchaj

Jan Nowak-Jeziorański - niepozorny bohater zimnej wojny (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Dyrektor portalu wspomina, że w książce Jana Nowaka-Jeziorańskiego "Wojna w eterze" pojawia się zdjęcie z 1981 roku związane z jego osobistą historią. Przedstawia ono strajk okupacyjny studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zasłuchanych w przemówienie Kuriera z Warszawy. - Wywiozłem tę fotografię z Polski, wyjeżdżając, jak wówczas sądziłem, na kilka miesięcy. Jak się okazało, wyjechałem na 10 lat w związku z wybuchem stanu wojennego. W Niemczech spotkałem Andrzeja Chileckiego, przedstawiciela paryskiej "Kultury", który powiedział, że koniecznie muszę pokazać to zdjęcie Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu, bo "stary na pewno się wzruszy". Wysłałem wówczas list do człowieka, którego uważałem za legendę. Historia tej korespondencji znalazła się w książce "Wojna w eterze" - opowiada Andrzej Mietkowski.

''

W programie mówimy m.in. o związkach Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Gdynią, wyjaśniamy, jakim dzieckiem był Zdzisław Jeziorański - bo tak brzmiało jego prawdziwe imię i nazwisko - oraz zdradzamy, co stanowiło gwarancję jego powodzenia. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Dariusz Bugalski  
Goście: Lechosław Gawlikowski (członek zespołu RWE, twórca słownika biograficznego "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe"), Andrzej Mietkowski (kierował warszawskim biurem RWE; dziś jest dyrektorem i redaktorem naczelnym portalu informacyjnego PolskieRadio.pl), Tomasz Stefanek (historyk, jeden z twórców koncepcji Muzeum Emigracji w Gdyni)  
Data emisji: 8.02.2016  
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Polecane