Będzie kolejna nowelizacja ustawy o policji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Będzie kolejna nowelizacja ustawy o policji?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: KWP Radom

Politycy są podzieleni w sprawie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o policji, która przewiduje, że kontrola operacyjna - po uprzedniej zgodzie sądu - ma polegać m.in. na podsłuchu czy wglądzie do korespondencji, w tym elektronicznej.

Posłuchaj

Dyskusja polityków o ustawie o policji, relacjach polsko-brytyjskich, programie 500+ i komisji smoleńskiej (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta RP powiedziała, że Andrzej Duda musiał podpisać ustawę, bo w niedzielę zaczyna obowiązywać wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wystąpiłaby luka prawna w zakresie przedmiotu ustawy.

Jednocześnie przyznała, że może dobrym rozwiązaniem byłaby nowelizacja ustawy, która zadowoliłaby wszystkie strony. - To mogłoby być bardziej racjonalne działanie niż skierowanie ustawy do TK - zauważyła.

Czytaj więcej
protest1200.jpg
Protestujący u prezydenta. Andrzej Duda wytłumaczył swoją decyzję

Według posła PO Rafała Grupińskiego postawa prezydenta w tej sprawie jest dziwna. - On jest strażnikiem konstytucji i, jeśli miał wątpliwości, mógł skierować chociaż część przepisów ustawy do TK - powiedział. Dodał też, że PO prawdopodobnie przygotuje nowelizację ustawy.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan przyznał, że rząd musiał działać w pośpiechu ze względu na zaniechania PO. - To drażliwa materia. Zawsze, gdy będziemy dotykać prawa regulującego działalność służb specjalnych i policji, będzie pojawiał się spór o to, na ile w czasach walki z terroryzmem powinniśmy wyrzec się części wolności - zauważył. Podkreślił, że tego rodzaju spór toczy się też w innych państwach UE i USA.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski z PSL powiedział, że prezydent mógł po podpisaniu ustawy skierować ją do TK. - Przez różne środowiska podnoszony jest problem tego, że zapisy ustawy tworzą pokusę dla politycznych funkcjonariuszy, żeby wykorzystać możliwość obserwowania do dezawuowania osób politycznie niewygodnych - dodał.

Joanna Szmitd z Nowoczesnej przyznała, że nie wierzy w wolę poprawy uchwalonego prawa. - Rząd bronił zaciekle zapisów ustawy pozwalającej na zbieranie "haków" na Polaków. Wydaje mi się, że to kolejny "ruch PR-owy" ze strony Kancelarii Prezydenta - powiedziała.

Marek Jakubiak z Ruchu Kukiz'15 uważa, że w niektórych sytuacjach ingerencja państwa w życie prywatne obywateli jest możliwa. - Mamy takie czasy, w których trzeba pomału przygotować się do tego, że będziemy inwigilowani - powiedział.

Nowelizację przygotowaną przez posłów PiS Sejm uchwalił 15 stycznia przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia. Prezydent podpisał dokument 3 lutego. Nowe przepisy wejdą w życie w niedzielę.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Adam Bielan (Prawo i Sprawiedliwość), Małgorzata Sadurska (Kancelaria Prezydenta RP), Joanna Schmidt (.Nowoczesna), Jarosław Kalinowski (PSL) i Marek Jakubiak (Kukiz'15)
Data emisji: 6.02.2016
Godzina emisji: 9.09

to

Polecane