"Rodzina 500+". Czy bogaci powinni zrezygnować z dotacji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rodzina 500+". Czy bogaci powinni zrezygnować z dotacji?
Wydatki budżetu na politykę prorodzinną wzrosną w Polsce dwukrotnieFoto: Glow Images/East News

Wdrożenie projektu "Rodzina 500+" to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych PiS. Niektórzy politycy partii mówią o wspieraniu polskich rodzin i jednocześnie apelują, by zamożni Polacy dobrowolnie rezygnowali z państwowej pomocy.

Posłuchaj

"Rodzina 500+". Czy bogaci powinni zrezygnować z dotacji? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Jestem sceptyczny względem tych apeli - mówi w Trójce wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk. - Nie uważam, że osoby, które są nieco bardziej pracowite, aktywne i przedsiębiorcze, powinny być pozbawiane wsparcia ze strony państwa w wychowywaniu dzieci. Przypominam, że polityka prorodzinna nie jest tożsama z polityką socjalną - zaznacza wiceminister. Gość audycji odnosi się również do zarzutów stawianych przez przeciwników projektu, wyjaśnia, dlaczego najbogatsi nie otrzymują becikowego, i komentuje kwestię kosztów administracyjnych projektu.

Podczas audycji do sprawy apeli PiS odnosi się także posłanka PO Magdalena Kochan. - Jeżeli chcemy dać takie wsparcie, to powinien otrzymać je każdy. Jeśli obiecywano 500 zł na każde dziecko, to trzeba dać 500 zł, i to bez względu na kryterium dochodowe - twierdzi posłanka i zwraca uwagę na kwestie, które można uznać za niepokojące, jeśli chodzi o założenia twórców ustawy.

W trakcie audycji swoje zdanie wyrażają także eksperci, działacze społeczni i słuchacze Trójki. Ich wypowiedzi można by uznać za ważny głos w dyskusji społecznej na temat projektu "Rodzina 500+".

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bartosz Marczuk (wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Magdalena Kochan (posłanka PO, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny), Jacek Wilk (poseł Kukiz'15), Patrycja Dołowy (wiceprezes Fundacji "MaMa"), Jarosław Janecki (główny ekonomista Société Générale), Paweł Woliński (prezes Fundacji Mamy i Taty)
Data emisji: 4.02.2016
Godzina emisji: 12.08

iwo/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane