Michał Rusinek - "Nic zwyczajnego" - książka o Wisławie Szymborskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Michał Rusinek - "Nic zwyczajnego" - książka o Wisławie Szymborskiej
Foto: mat. prom.

Spotkali się jesienią 1996 roku. Mieli ze sobą współpracować do zimy. Pracowali do końca. Michał Rusinek – sekretarz Wisławy Szymborskiej - zdecydował się 4 lata po śmierci poetki ( 1 lutego – jutro – rocznica) i w 20 lat po Noblu napisać o niej książkę, opisującą historię ich współpracy. Jest to zarazem historia ostatnich 15 lat życia Wisławy Szymborskiej.

Posłuchaj

Książka o Wisławie Szymborskiej (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Książka pełna jest anegdot, smakowicie opowiadanych przez Michała Rusinka, zabawnych fotografii i reprodukcji wyklejanek. Sekretarz Noblistki miał jednak okazję poznać panią Wisławę Szymborską, inną od tej, jaką my  znamy z różnych przekazów medialnych. Trudno powiedzieć, czy powstał obraz prawdziwy poetki, ale na pewno – wielostronny. I nie jest to opowieść plotkarska. Nie takiej zresztą spodziewaliśmy się po jej sekretarzu – kulturalnym, wiedzącym, gdzie jest granica dobrego smaku. W "Nic zwyczajnego" (tytuł zaczerpnięty z jednego z wierszy WS) poza faktami jest także refleksja natury ogólnej (teoretycznoliteracka), która pozwala nam zrozumieć fenomen poezji Noblistki. To ważny głos w sprawie pani Wisławy Szymborskiej, stanowiący uzupełnienie tego, co wcześniej napisali znawcy jej poezji (Tadeusz Nyczek, Marian Stala, Bronisław Maj) czy badaczki jej życia (Joanna Szczęsna i Anna Bikont).  Michał Rusinek był gościem pierwszej, najdłuższej części tego wydania MBK, a jego książka ukazała się 28 stycznia.

 

W części drugiej na parę minut zatrzymaliśmy się w teatrze. To Teatr Dramatyczny na Woli, gdzie 4 grudnia odbyła się premiera "Niebezpiecznej metody" Christophera Hamptona w reżyserii Agnieszki Lipiec – Wróblewskiej. O przedstawieniu opowiedzieli aktorzy grający główne role męskie: Mariusz Wojciechowski – Zygmunta Freuda oraz Rafał Królikowski – Carla Gustawa Junga. Od ich pierwszego spotkania w 1907 roku do ich rozstania minęło zaledwie 6 lat. W tym krótkim czasie zdążyło wydarzyć się wystarczająco dużo, by zmienić "oblicze" XX-wiecznej psychiatrii. Szkoda jednak, że nie mamy tym razem czasu na dłuższą rozmowę o teatrze.

 

Na 4 lutego tymczasem będzie zaplanowano premierę wywiadu – rzeki Eweliny Pietrowiak z … Jerzym Pilchem. Tytuł: "Zawsze nie ma nigdy". Zanim spotkamy się z naszym ulubionym pisarzem, przedstawię w Magazynie punkt widzenia autorki wywiadu, która wszak nie jest dziennikarką. Jest reżyserką teatralną. Ostatnio zrealizowała w Teatrze Dramatycznym w Warszawie musical "Cabaret". Szkoda, że MBK ma tylko niewiele ponad 50 minut.


Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

 

P.S. po wydaniach: teatralnym i książkowym (w zasadzie) – czas na wydanie poświęcone malarstwu. Po niejakiej przerwie odwiedzimy bowiem PGS w Sopocie, a Sopot ma (na marginesie) dwa nowe miejsca kulturalne: Mediatekę - Sopototekę (na nowym dworcu kolejowym) oraz artystowskie piętro w legendarnej Willi Bergera.

21.01.2016 Otwarcie Atelier Żaka w Willi Bergera. Sopot. fot. Agnieszka Potocka / trojmiasto.pl


21.01.2016 Otwarcie Atelier Żaka w Willi Bergera. Sopot. fot. Agnieszka Potocka / trojmiasto.pl

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 31.01.2016
Godzina emisji:
19.06

Polecane