Kula za wiersz. "Wspomnienia" ocalające Osipa Mandelsztama

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kula za wiersz. "Wspomnienia" ocalające Osipa Mandelsztama
Obok powieści Sołżenicyna i Pasternaka, "Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam uważane są za najważniejsze świadectwo tamtych lat. Na zdjęciu fragment okładki książkiFoto: Wyd. Agora

- Od razu po wydaniu "Wspomnień" Nadieżdy Mandelsztam stwierdzono, że jest to nie tylko przyczynek do życiorysu Osipa Mandelsztama, ale również, że narodził się nowy pisarz - opowiada tłumacz Jerzy Czech.

Posłuchaj

"Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam o epoce terroru, jej mężu i rosyjskich literatach (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

15 stycznia minęła 125. rocznica urodzin Osipa Mandelsztama, jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów, który życiem zapłacił za wiersz. Jego spuścizny strzegła Nadieżda Madelsztam, która dziewiętnaście lat spędziła u boku poety, zaś czterdzieści dwa jako wdowa po nim. - Ten system w różny sposób uderzał we wszystkich. Śledczy, który podpisał wyrok na Mandelsztama, również padł ofiarą represji i nie przeżył - opowiada Jerzy Czech, tłumacz literatury rosyjskiej.

Wyd. Agora Wyd. Agora

W programie mówiliśmy o różnicach w dawnym i współczesnym przekładzie "Wspomnień", zastanawialiśmy się, jaką rolę w tej książce spełniają przypisy oraz czego możemy się dowiedzieć z opowieści Nadieżdy Mandelsztam. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia z okazji 20. rocznicy śmierci Josifa Brodskiego

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Katarzyna Borowiecka

Gość: Jerzy Czech (tłumacz literatury rosyjskiej, m.in. książki "Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam)

Data emisji: 28.01.2016

Godzina emisji: 21.06

sm/fbi

Polecane