Oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym z sekretnego miasta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym z sekretnego miasta
Grupa dzieci żydowskich z przedmieść stolicyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Wystawa "Dobry adres" powstała, by oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym oraz by pamiętać o tych, którzy pomagali Żydom - mówi Karolina Dzięciołowska z Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".

Posłuchaj

Rozmowa o wystawie "Dobry adres" i Polakach pomagających Żydom w czasie II wojny światowej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W Talmudzie napisano, że "kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat". Choć ofiarami Zagłady byli przedstawiciele narodu żydowskiego, to ten temat ciągle dotyczy nas wszystkich. Wielu dzielnych Polaków i Polek w czasie II wojny światowej pomagało Żydom, narażając życie własne i najbliższych. Odznaczający się wzorem bohaterstwa rodacy stali się Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" stworzyło wirtualną wystawę zatytułowaną "Dobry adres". To interaktywna mapa okupacyjnej Warszawy z zaznaczonymi miejscami, w których ukrywano Żydów.

Mapa dobrych adresów pokazuje, że historia Żydów w Warszawie objęła całe miasto i nie jest to jedynie teren getta. Nasza stolica była największym skupiskiem żydowskim w Polsce,  największym gettem i jak nazwał to polsko-żydowsko-szwedzki profesor Paulson, największym miastem sekretnym, podziemnym, które ukrywało Żydów - podkreśla prof. Jolanta Żyndul.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Animowany film "Memento" ku czci ofiar

Fotografie uratowanych, zdjęcia budynków, w których byli ukrywani... Co jeszcze można zobaczyć w ramach wystawy "Dobry adres"? Ilu Żydów w czasie II wojny światowej ukrywało się w Warszawie? Jaki był sprawdzian na potwierdzenie polskości w owym czasie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

/

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jan Niebudek
Goście: prof. Jolanta Żyndul (Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"), Karolina Dzięciołowska (współorganizatorka wirtualnej wystawy "Dobry adres", Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin")
Data emisji: 26.01.2016
Godzina emisji: 21.06

sm/fbi

Polecane