Współczesna narkomania nie odstrasza?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Współczesna narkomania nie odstrasza?
Problem dotyczy całego społeczeństwa, a nie tylko wybranych grup wiekowych. To jednak ludzie młodzi "brylują" wśród konsumentów narkotykówFoto: Pixabay

- 30 lat temu pracowałem z heroinistami. Dzisiaj praktycznie ich nie ma. Przeważa marihuana, extasy i amfetamina - mówił w Trójce terapeuta Monaru Ryszard Częstochowski. Czy zatem z narkotykami da się skutecznie walczyć?

Posłuchaj

Czy można skutecznie walczyć z narkomanią (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Gość audycji "Za, a nawet przeciw" przyznał, że narkotyki nie są dziś tematem medialnym. Stały się powszechne, narkomania nie robi na ludziach wrażenia. Tymczasem problem się nasilił. - W Polsce narkotyki należą do najtańszych w Europie. Tak zwaną działkę inicjacyjną można nabyć za 3-5 złotych. W Niemczech jest to dziesięciokrotnie więcej. Dużo ludzi żyje też z handlu narkotykami. Panuje wśród nich konkurencja, co przekłada się na cenę - powiedział terapeuta. 

Dodatkowo rynek narkotykowy zmieniły dopalacze. - Dzisiaj nie wiemy, czym jest biały proszek. To może być kilkadziesiąt substancji psychoaktywnych, których w większości nie można wykryć w ślinie, moczu lub pocie - dodał Artur Malczewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Konsultantka Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Polsce przyznała natomiast, że nie zaskakuje to, że ludzie sięgają po substancje psychoaktywne, bo taka jest natura człowieka. - Przeraża to, że część z nich zaczyna ich używać jako odpowiedzi na problemy, lub się uzależnia. Najskuteczniejszym sposobem na walkę z narkomanią jest rzetelna wiedza oparta na badaniach naukowych. Wiedza, a nie mity - podkreśliła Magdalena Dąbkowska.

Wtórowała jej Beata Mirska-Piworowicz ze Stowarzyszenia Damy Radę. - Na co dzień spotykam się z pseudoreklamami w internecie, że np. marihuana jest lecznicza. Brakuje informacji, że pozostaje narkotykiem. Skutkiem jej zażywania mogą być uzależnienie i nieodwracalne zmiany w psychice - przekonywała. Natomiast Magdalena Ankierjsztejn-Bartaczak z Fundacji Edukacji Społecznej zwróciła uwagę, że polityka narkotykowa powinna być systemowa i długofalowa, a nie akcyjna. Niestety brakuje na nią pieniędzy.

A może sposobem jest częściowa legalizacja narkotyków? O tym także rozmawialiśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Ryszard Częstochowski (Monar), Artur Malczewski (Krajowe Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii), Magdalena Dąbkowska (Międzynarodowy Programu Polityki Narkotykowej w Polsce), Beata Mirska-Piworowicz (Stowarzyszenie Damy Radę), Magdalena Ankierjsztejn-Bartczak (Fundacja Edukacji Społecznej)
Data emisji: 25.01.2015
Godzina emisji: 12.07

tj/ei

Wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane