Film "Syn Szawła" szokuje i zdumiewa realizmem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Film "Syn Szawła" szokuje i zdumiewa realizmem
"Syn Szawła" zbiera jak na razie bardzo pochlebne recenzje i ma szanse otrzymać Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny Foto: mat. promocyjne

- Twórcy postawili sobie od początku zadanie: nie chcemy, by widz wzruszał się podczas tego seansu ani płakał - mówi o "Synu Szawła" Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny firmy Gutek Film.

Posłuchaj

Jakub Duszyński i Ryszard Jaźwiński o filmie "Syn Szawła" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

"Syn Szawła" w reżyserii László Nemesa przełamuje dotychczasowy sposób pokazywania rzeczywistości Holokaustu i realiów obozu koncentracyjnego. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła. - Widzowie mają wrażenie, że oglądają tę rzeczywistość chłodnym okiem i dlatego tak trudno się z tego otrząsnąć - uważa Jakub Duszyński.

Film jest nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. To także zdobywca Złotego Globu oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes.

Ryszard Jaźwiński razem ze swoim gościem porównują w audycji "Syna Szawła" z innymi filmami o tematyce Holokaustu oraz tłumaczą, dlaczego merytoryczne przygotowanie twórców do kręcenia tego obrazu zajęło aż siedem lat.

W "Trójkowo, filmowo" gościmy także Agnieszkę Żulewską, która otrzymała tegoroczną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Jakub Duszyński (dyrektor artystyczny firmy Gutek Film)Agnieszka Żulewska (aktorka), Joanna Żak (filmoznawczyni)
Data emisji: 24.01.2016
Godzina emisji: 14.09

fbi/asz

Polecane