Tragedia w Rennes. "W postęp wliczone jest ryzyko"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tragedia w Rennes. "W postęp wliczone jest ryzyko"
Śmiercią mózgową jednej osoby i hospitalizacją pięciu innych zakończył się we Francji kliniczny test eksperymentalnego leku portugalskiej firmy Bial (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay.com

- Nie ma postępu w medycynie bez badań klinicznych - mówi prof. Piotr Rutkowski, który w Trójce skomentował tragiczny w skutkach test leków we francuskim Rennes.

Posłuchaj

Tragedia w Rennes. "W postęp wliczone jest ryzyko" (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Testy leku - który w założeniach ma pozytywnie oddziaływać na wahania nastrojów, stany lękowe i zaburzenia koordynacji ruchowej w chorobach neurodegeneracyjnych - odbyły się w prywatnym laboratorium klinicznym Biotrail w Rennes. Wzięło w nich udział łącznie 90 osób - jedna z nich zmarła, pięć trafiło do szpitala.

- Badania kliniczne nowych terapii to podstawowe źródło postępu w medycynie, a w postęp wliczone jest ryzyko - mówi prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Gość Trójki wyjaśnia, jakie formalności należy spełnić, żeby dopuścić lek do testów i jakie fazy musi on przejść, by trafić do sprzedaży.

Czy często zdarzają się takie sytuacje jak w Rennes? Czy w związku z tragicznym finałem francuskich testów zmienią się zasady wprowadzana leków na rynek? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Prezydent Putin wiedział o zleceniu zabójstwa Aleksandra Litwinienko. Miażdżący dla rosyjskich władz raport angielskiej prokuratury w sprawie zamachu na byłego rosyjskiego szpiega.
  • Kurdystan ma być może niepowtarzalną szansę na niepodległość. Czy ją wykorzysta?
  • Po kolarstwie, lekkoatletyce przyszedł czas na tenis. Czy w każdej dyscyplinie sportu króluje korupcja?     

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: prof. Piotr Rutkowski (Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie), Wacław Radziwinowicz (były korespondent "Gazety Wyborczej" w Moskwie), prof. Adam Sułkowski (Boston College), Mirosław Żukowski (dziennikarz sportowy "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 23.01.2015
Godzina emisji: 14.05

mk/fbi

Polecane