Niezapowiedziane kontrole Państwowej Inspekcji Pracy

Wydana właśnie przez Głównego Inspektora Pracy interpretacja powoduje, że kontrolerzy nie będą musieli zapowiadać swojej wizyty w firmie.

Niezapowiedziane kontrole Państwowej Inspekcji Pracy

Szefowa PIP Iwona Hickiewicz zadecydowała, że inspektorzy pracy nie będą już musieli z siedmiodniowym wyprzedzeniem zapowiadać kontroli

Foto: Pixabay

PIP nie będzie uprzedzała przedsiębiorców o planowanej inspekcji (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Do tej pory zazwyczaj powiadamiali o kontroli siedem dni wcześniej, choć prawo w tym zakresie jest niespójne. Ustawa o PIP zezwala na niezapowiedziane kontrole, ale ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakazuje Inspekcji, aby wcześniej uprzedzała kontrolowanego.

Wojciech Gonciarz z PIP poinformował, że w krajach Unii normą jest przeprowadzanie niezapowiedzianych kontroli, bo pozwala na to Konwencja dotycząca inspekcji pracy w przemyśle i handlu Międzynarodowej Organizacji Pracy. A ponieważ polskie sądy administracyjne wydawały różne wyroki w sprawie kontroli Główna Inspektor Pracy wystąpiła do prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, by sąd podjął uchwałę, która przetnie spory w tym zakresie i będzie wiążąca dla sądów administracyjnych.

Czytaj także
portfel 1200.jpg
W Polsce pracownicy są sprawiedliwie wynagradzani?

Dorota Wolicka - wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców - nie zgadza się z zastrzeżeniami, że powiadamianie o kontroli miało wielki wpływ na jej skuteczność. Zwraca uwagę, że 60 procent kontroli jest przeprowadzana w mikroprzedsiębiorstwach, które zatrudniają do dziewięciu osób. Przewiduje, że w tym roku w związku ze zmianą wysokości minimalnej płacy liczba kontroli się zwiększy, a ucierpią na tym najmniejsze firmy. Jej zdaniem rząd w zbyt małym stopniu ułatwia działalność przedsiębiorstwom i zmienia otoczenie biznesowe.

Czy przedsiębiorca w Polsce jest zakładnikiem różnych kontroli i wysokiego poziomu uznaniowości? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Wojciech Gonciarz (główny specjalista w Departamencie Prawnym w Głównym Inspektoracie Pracy), Dorota Wolicka (wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Jan Guz (przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych), Jeremi Mordasewicz (konfederacja Lewiatan), Zbigniew Żurek (BCC) 
Godzina emisji: 12.09

ag/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.